1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Aile İçi İletişimin Önemi
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Aile İçi İletişimin Önemi

A+A-

Aile İçi İletişimin Önemi
   İletişim; iki kişinin , canlının ya da sistemin birbirini fark ettiği anda başlayan bir süreçtir. Birçok bilim dalı ile ilişkilidir. Bu nedenle iletişim için bir tanımda bulunmak güç olabilir. İletişim sırasında karşı tarafa iletilmek istenilen bir mesaj vardır. Bizler iletişim kabiliyetimizi geliştirdiğimiz ve bunu etkileyen faktörlerin farkında olduğumuz sürece etkili iletişim kurabiliriz.
   Etkili iletişimin önemi yadsınamaz. Çünkü; jest ve mimiklerimiz, beden dilini doğru kullanmak, diksiyon ve göz teması kesinlikle iletişimi daha kuvvetli hale getirir. İletişimin ailedeki rolü büyüktür. Bireylerin birbiriyle etkili iletişim kurduğu bir toplumda, kişiler arası ilişkiler saygı temellidir. Bu durum, aileye indirgendiği zaman pozitif ruh haline sahip birçok aile bireyi ile karşılaşılma ihtimali de yüksektir. 
   İletişim sırasında en sık kullandığımız kelimelerin, aslında zihnimizi en çok meşgul eden kısımlar olduğu da düşünülebilir. Bu durumda geleceğimizin potansiyel öncüleri olan gençlerimizi yetiştiren ailelere büyük sorumluluk düşmektedir. Aileler, sahip olduğu birikimi yetiştireceği bireye doğru ve başarılı şekilde aktardığında, başarılı ve insanlığa faydalı gençleri toplumumuza kazandırmış olur. Aile; yetiştirdiği çocuk ile her dönemde onun göz seviyesinde bulunarak konuşmalı, ona karşı tepkisel değil önlemsel ve gelişimsel yaklaşımda bulunmalıdır. Doğru iletişim sağlandığında bunun meyvelerine sadece aile değil, yakın çevre, toplum ve belki de dünya sahip olabilecektir. 
   Aile çocuk yetiştirirken, iletişimin önemini iyice kavramalı ve çocuğa karşı bu doğrultuda bir yaklaşım sergilemelidir. Tabu haline gelmiş olan, aile hayatı bir tiyatro oyunudur algısı yıkılmalı ve aileler geleneksel bir anlayışın geliştirici kısımlarını en ince şekilde eleyerek, çocuklarına doğru bilgiyi ulaştırmalıdır. Aile içi iletişim ne kadar saygılı, doğal ve dürüst olursa yetişen çocuk da bir o kadar huzurlu büyür.
   Aile bilinci sağlandığında çocuk kendini o ailenin bir parçası olarak görür, kabullenildiğini ve bir birey olarak kendisinin değerli olduğunu hisseder. Bu sayede, sağlam temelli bir aile ilişkisi kurulmuş olur. 
   Sevginin hissedildiği ilk alan ailedir. Başta aile içinde olmak üzere her sosyal çevrede, dinlemenin ve algılamanın önemi asla unutulmamalıdır. İnsanlar iletişime ihtiyaç duyan varlıklardır. Bu iletişim etkili ve doğru şekilde sağlandığında toplumsal ilerleme sürdürülür. Toplumsal değerlerin temeli ise ailededir. Daima ileride olunması dileğiyle... 

 

Bu yazı toplam 1207 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.