1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Bayram Kültürümüzü Yaşatabilmenin Önemi
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Bayram Kültürümüzü Yaşatabilmenin Önemi

A+A-

Bayram Kültürümüzü Yaşatabilmenin Önemi 
   Dört mevsimi bizlere en bereketli şekilde sunan benzersiz ülkemizin kıymetli topraklarından saygılarımı sunuyorum. 
İnsan yaşadığı süre içinde kendini sürekli bir değişimin ortasında buluyor. Bu değişimin bilincinde olunmalıdır. Çünkü; bizler ciddi anlamda bir eleme yaparak, kültürümüze ait değerlerin kaybolmasının önüne geçmeliyiz. Bu değerlerimizin içinde bayramlarımız önemli bir yer edinmiştir. 
 Bayramlar kültürel mirasımızın  aktrımı için biçilmiş kaftan gibidir. Paylaşmanın güzelliği bayramlarda öğretilir. Bir yoksulu doyurmak, bir yetimi giydirmek, elinde olanı bölüşmek... 
   İnsan vicdanı kadar insandır. Gece olup da başını yastığa koyduğunda iç huzurunu sonuna kadar hissedip, gülümseyebiliyorsa, şükredebiliyorsa birilerine yardım etmenin mutluluğunu tatmış demektir o kişi... Toplumumuzun böyle bireylere ihtiyacı var Bir hadisimizde bu durumu ifade etmek için "Sağ elin verdiğini sol el görmemeli" denilmiş olması aynı zamanda bu gülümsemenin de temel taşıdır. 
   Bayram demek paylaşmak demektir. Bayram demek aile demektir. Aileler evlatlarını yetiştirirken, manevi değerlerimizi onlara öğretmelidir. Bu sayede kültürümüz güvenle nesilden nesile aktarılır. Çocuklar saygıyı daha iyi öğrenir. Büyüklerine sahip çıkmanın değerini daha iyi kavrar. 
   Sadece "İyi Bayramlar!" cümlesini bile bir çocuğa benimsetmek, kullanacağı yeri öğretmek kültürümüz açısından önemli bir gelişme kaydedilmesine gebe olunduğunu ifade eder. 
   Yeni nesil demek yeni bir dünya demektir. Köklü kültürümüzün mirası olan bayramlarımızın saygı ve güven ile yeni nesillerimize aktarılması dileğiyle... Daha nice huzurlu bayramlara... 

Bu yazı toplam 825 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.