1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Çocuklarla Doğru İletişim Kurmak
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocuklarla Doğru İletişim Kurmak

A+A-

Çocuklarla Doğru İletişim Kurmak
   Sosyal bir varlık olan insan, yaşam boyu iletişim halindedir. Bizler anlaşmak, anlamak, kendini ifade edebilmek için iletişim kurmayı tercih ederiz. Sağlıklı iletişim , önemli bir beceridir. Empati yapabilmeyi kolaylaştırır. Birçok yanlış anlamanın da önüne geçilmesini sağlar. Çocuklar iletişimin içerisinde daha farklı bir boyutta yer almaktadır. Genellikle öğrenmeyi büyüklerini model alarak gerçekleştirirler. Bundan dolayı çocuklarla iletişim kurarken doğru bir yol izlenmelidir. 
   Çocuklarla iletişim kurmadan önce çocuğa belirli bir vakit ayırmak gerekmektedir. İnsanlar birbirini zaman içinde daha iyi anlar. Çocuğa ayrılan zaman verimli kullanılmalıdır. Etkin dinleme becerileri dikkat edilerek uygulanmalıdır. 
   Çocukla iletişim sırasında onun göz hizasına inerek daha rahat bir konuşma gerçekleştirilir. Eğer aile, onu anlamak istiyorsanız onunla göz temasına da büyük önem vermelidir. Bu sayede çocuk önemsendiğini ve ciddiye alındığını fark eder. Ayrıca kendini daha rahat ifade edebilir. 
   Çocuğu dinlerken ona kaliteli bir zaman ayrılması gerekmektedir. Eksik dinleme, asla etkin dinleme değildir. Gerektiğinde jest ve mimikleri çocuk desteklenmeli ve dinleyicinin varlığını daha iyi hissedebilmelidir. 
   Çocuğa karşı suçlayıcı, aşağılayıcı ifadeler kesinlikle kullanılmamalıdır. Sabırlı olunmalı ve sonuna kadar anlatmak istediği konu her ne ise onun kendisini ifade etmesine izin verilmelidir. Arada sorduğu sorulara sakın, anlayışlı ve olumlu yönde cümleler ile karşılık verilmelidir.
   Çocuk bir başka arkadaşı ile karşılaştırıldığında özgüveni zedelenir. Bu nedenle onu kendisi olduğu için sevdiklerini ebeveynleri ona karşı hissettirmelidir. 
   Çocuk, dikkate alınmak ister. Etkin şekilde dinlenirse sağlıklı bir iletişim kurulmuş olur. Aynı zamanda bu sağlıklı iletişim,  çocuk için olumlu bir örnek teşkil eder. Zamanı geldiğinde çocuk da bu olumlu örneği kendi yaşamında kullanır. Bu şekilde iletişimi engelleyen nedenlerin de önüne geçilmiş olur.

Bu yazı toplam 426 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum