1. HABERLER

  2. OF

  3. Davut Çakır
Davut Çakır

Davut Çakır

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı

A+A-

Davut Çakır 24 yıl boyunca Pendik Belediyesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Trabzon Büyükşehir belediyesi olmak üzere çeşitli üst düzey görevlerde bulunarak, belediyecilikte  çözüm odaklı çalışmaları ile ön plana çıkan bir isim.  İstanbul  Büyükşehir ve Pendik Belediyesinde yapmış olduğu projeleri başarıyla hayata geçirerek şehircilikte iz bırakmıştır.  Sabiha Gökçen Havaalanı’nın plan ve uygulama süreçleri, Uluslararası Fuar Kongre ve Ticaret Merkezi’nin hayata geçirilmesi, Pendik Yat Limanı ve 540 Yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin inşa edilmesi ve Maltepe Bölge Parkı gibi önemli projelere imza atmıştır. Davut Çakır, birlik ve bütünlük anlayışını, istişareyi prensip edinmiş, dürüstlüğü hayat felsefesinin merkezine yerleştiren Trabzon ve ilçelerinde yapılabilecek her türlü hizmet için gerekli enerji ve birikime sahip bir aday adayı olarak ön plana çıkmaktadır. Meseleleri “Çözüm Odaklı Yaklaşım” prensibiyle irdeleyen Davut Çakır’la Trabzon  yeni ve bambaşka bir yüze sahip olacak.

Yaşanılabilir Bir Şehir İçin Trabzon Hazır, Davut Çakır!

AK Parti kadroları çok daha modern, çok daha gelişmiş dünya standartlarında şehirler, ilçeler, inşa ettiler. 2023 vizyonuna uygun şehirler, ilçeler,  oluşturmak için kolları sıvamanın vakti geldi. Bu gayeyle, Trabzon’u ve ilçelerini daha ileriye taşıyarak modern ve model bir belediye durumuna getirmek ana gayemiz olacak. Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hepimizin mutlu ve huzurlu olacağı bir Trabzon için el ele yürüyeceğiz. Belediyecilik tecrübelerimizle sürüncemede kalan her noktayı el birliği ile çözmeye gayret edeceğiz. Var gücümüzle Trabzon’u yatırımların merkezi haline getirmek için çalışacağız.                                                        

Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Oflu hemşerimiz Davut Çakır, 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak olan yerel seçimlerde Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday adayı oldu.

Adaylık için Genel Sekreterlik görevinden istifa eden ve başvuru dilekçesini AK Parti İl Başkanı Haydar Revi’ye teslim eden Çakır, yaptığı açıklamada; “31 Mart 2019 yerel seçimleri için Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı başvurumuzu yaptık. Şehrimize, milletimize ve bize hayırlar getirmesini niyaz eder, dua ve desteklerinizi bekleriz” ifadelerini kullandı.

24 yıldır belediyecilik alanında üst düzey yöneticilik yapan ve İnşaat Mühendisi olan Davut Çakır, 1994 yılında Kontrol Mühendisi olarak çalışmaya başladığı Pendik Belediyesi’nde İmar ve Fen İşleri Müdürlüğü ile Teknik Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı ile Etüt ve Projeler Daire Başkanlığı görevlerinde bulunan Çakır, 2014 yerel seçimlerinde Pendik Belediye Başkan Aday Adayı oldu. Aday gösterilmeyen Çakır, seçimlerin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine atandı. İBB’nin iştiraki olan İstanbul’un ulaşımı ve raylı sistemlerini işleten projelendiren İSTANBUL ULAŞIM A.Ş.’nin 7 yıl yönetim kurulu başkanlığını yürüttü. 7 Haziran’da yapılan 25.Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Trabzon Milletvekili Aday Adayı olan Çakır, aday gösterilmedi.

Davut Çakır; 2014 Yerel seçim beyannamesi hazırlık çalışmaları, Yerel yönetimler mevzuat ve değerlendirme çalıştayında aktif görev aldı. Belediye öz gelirleri raporunu hazırlayıp genel merkeze sundu.


Davut Çakır Kimdir?

1971 yılında Of’ta doğan Davut Çakır, Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. 1994 yılında Pendik Belediyesi’nde Kontrol Mühendisi olarak çalışmaya başladı. İmar Müdürü ve Fen İşleri Müdürlüğü görevlerinin ardından 2002-2007 yılları arasında Teknik Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Pendik’te hayata geçirilen; İTEP, Uluslararası Sabiha Gökçen Havaalanı, Uluslararası Fuar, Kongre ve Ticaret Merkezi, Pendik Yat Limanı ve 540 yataklı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Maltepe Bölge Parkı gibi vizyon projelerin planlama, tasarım ve uygulama süreçlerini yürüttü. Yunus Emre, Mehmet Akif Ersoy, Neyzen Tevfik Kültür Merkezlerinin projelendirme ihale ve yapım çalışmalarını gerçekleştirdi. İlçe genelinin % 40’nın imar uygulamalarını sonuçlandırarak 22 bin tapunun hak sahiplerine dağıtılmasını sağladı.

Başarılı çalışmalarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na atanan Çakır, İBB’den 1/100.000 ölçekli İstanbul Çevre Düzeni Planı çalışmalarını, 1/25.000 ölçekli İstanbul Nazım İmar Planı çalışmalarını yürüttü. 2009 yılında Etüt ve Projeler Daire Başkanlığına getirildi. Evli ve 6 çocuk babası olan Çakır, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Başkan Danışmanı olarak görev yaptı. 30 Mart 2014 seçimlerinde Ak Parti’den Pendik Belediye Başkan Aday Adayı olan Çakır, aday gösterilmedi. Seçimlerin ardından Trabzon Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterliğine atandı. 7 Haziran’da yapılan 25.Dönem Milletvekilliği Genel Seçimlerinde Trabzon Milletvekili Aday Adayı olan Çakır, aday gösterilmedi. Seçimlerin ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreterlik görevine devam etti.

 

 

Bu haber toplam 335 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.