1. YAZARLAR

 2. Mustafa Emir ARSLAN

 3. DÜNYA GÜÇ SAHNESİNDE ARTIK BİZDE VARIZ “Mavi Vatan”
Mustafa Emir ARSLAN

Mustafa Emir ARSLAN

KTÜ | Hukuk Fakültesi Öğrencisi
Yazarın Tüm Yazıları >

DÜNYA GÜÇ SAHNESİNDE ARTIK BİZDE VARIZ “Mavi Vatan”

A+A-
 •    mavi vatan ile ilgili görsel sonucu   Genelkurmay Başkanlığı Yıllık Tatbikat Programı çerçevesinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca planlanan ve Deniz Harp Merkezi Komutanlığında kurulan 165 kişilik ekibin sevk ve idare ettiği "Mavi Vatan 2019 Tatbikatı"nda jenerik senaryo ve jenerik coğrafyaya istinaden faaliyet yürütüldü.
 • Dev tatbikat, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'na bağlı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekata hazırlık seviyesinin artırılması ve diğer kuvvet komutanlıklarıyla müşterek çalışabilirlik usullerinin geliştirilmesi amacına yönelik gerçekleştirildi.
 • Tüm denizlerde çok yüksek harekat temposuyla faaliyetlerine devam eden Deniz Kuvvetleri, tatbikatta dünyanın gelişmiş deniz kuvvetlerinde bile nadir görülen gemi, deniz karakol uçağı ve deniz helikopteri katılım yüzdesine sahip oldu.
 • Tatbikata 13 fırkateyn, 6 korvet, 16 hücumbot, 7 denizaltı, 7 mayın avlama gemisi, 17 yardımcı sınıf gemi, 14 karakol gemisi, 22 çıkarma gemisi, bir eğitim gemisi olmak üzere toplam 103 gemi katıldı.
 • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine yeni katılan silah ve sistemlerin de kullanıldığı tatbikat, Karadeniz, Ege ve Doğu Akdeniz'de aynı anda icra edildi.
 • Mavi Vatan Tatbikatı sadece askeri bir tatbikat sanılmamalıdır. Yapıldığı vakit ve kapsadığı alan göz önünde bulundurulduğunda aslında Türkiye üzerinde çeşitli planlar kuranlara göz dağı verilmiştir. Karadeniz,Akdeniz ve Ege'de her anda ve şeraitte göreve hazır bir Türk ordusu görmüş olduk. Bu durum Türkiye dışında yabancı basında da fazlasıyla yer buldu. Özellikle Yunan basını Türkiye'nin adalara biri çıkartma hazırlığında olduğunu ve bunu savunacak ne güçlerinin ne de ekipmanlarının olduğunu vurguladılar. Avrupa basını ise Türklerin Gövde Gösterisi başlıklarıyla geçti Mavi Vatan Tatbikatını.
 • Aslına bakılırsa bu tatbikatın bu denli ses getirmesinin ana nedeni bulunan ekipman,asker ve askeri araç sayısı değil, kullanılanların hepsinin yerli malı olmasıydı. Özellikle Yunan basını “Türkler bu tatbikatla artık bağımsız bir ülke olduğunu gösterdi” manşetlerini attı. Abd ise Suriye limanlarına ve Türk taburlarına olası bir deniz çıkartmasının pahalıya mal olacağını anlamış oldu.
 •  Basit ve etkili harekat düzeni, olası çıkartma senaryolarının içerdiği mesajlarla çok anlamlı bir askeri tatbikat gerçekleştirildi.Artık Türkiye de Dünya savunma sanayisinde aktif yer aldığını, tam bağımsız bir ülke olma yolunda başarıyla ilerlediğini göstermiş oldu. Tabii ki bu ahval başta suriye politikamızdan ve Türkiye içi terör ve terörist avında rahatsız olan kesimlerce eleştirildi. 
 • Durmak bize yakışmaz, bu bayrağın gölgesi Viyana'dan Doğu Türkistan'a , Sibirya'dan Hürmüz Boğazı'na düşüyor. Tüm  mazlumlar bu bayrağı bekliyor. Tüm mazlumlar Türkün merhametini ve hoşgörüsünü bekliyor.Bizi engelleyecekler,ümitsizlik aşılayacaklar,aramıza mevki,makam,para ve daha nice fitneler sokmaya çalışacaklar fakat Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın da dediği gibi “DURMAK YOK YOLA DEVAM”
Bu yazı toplam 446 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.