1. YAZARLAR

  2. Mustafa Emir ARSLAN

  3. EKONOMİDE KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR....
Mustafa Emir ARSLAN

Mustafa Emir ARSLAN

KTÜ | Hukuk Fakültesi Öğrencisi
Yazarın Tüm Yazıları >

EKONOMİDE KARTLAR YENİDEN DAĞITILIYOR....

A+A-

Birinci Dünya Savaşının 100. Yılına giriyoruz.1916 yılında imzalanan gizli Sykes-Picot anlaşması şu an ki dünya düzenini kurdu. Orta Doğu Devletlerinin bu anlaşma ile sınırlarını çizdiler. Petrol havzaları bu anlaşmayla paylaştırıldı. Şimdi düzen yeniden kuruluyor. Milletler uyanışa geçti.

  • Arap yarımadasında sular ısınırken, Şerif Hüseyin'in torunları Abd tarafında, Katar'ın son Osmanlı Valisi Câsim Âl Sânî'nin torunu emim bin Hamad es-Sani Türkiye tarafında kendine yer buldu. Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika beşlisinin kurduğu BRICS ortaklığı ekonomik ve askeri güç olarak önemli bir rol üstlendi. Zaten Rusya'nın  da ana gayesi buydu.Putin akıllı adam vesselam, kendisi de biliyordu Nato ile tek başına mücadele edemeyeceğini böyle bir örgüt kurarak Abd karşıtı, askeri ve ekonomik direnç gösterebilecek hangi ülke varsa yakınlık kurabileceği yanına çekti. Çin Avrupa pazarında leşçi diye tabir edilen düşük kalite malları üreten yada  batılı teknoloji şirketlerinin parçalarını üreten bir ülke olmaktan sıkıldı. Kaliteli üretim atağına kalktı. Artık kendine pastadan dilim istiyor. Hindistan'da aynı şekilde üretiyor fakat Avrupa ve Amerika mallarının piyasaya koyduğu ambargoyu kıramıyor. Brezilya ve Güney Afrika ise uçlarda kalıp bölge ülkesi olmaktan ziyada global ülke olma mottosuyla hareket ederek kendilerine bu safta yer buldular.
  • Açıkçası BRICS örgütü şimdilerde İMF'den daha fazla söz sahibi olmaya calışıyor, uzun vadede  görünende o. Avrupa batan gemileri kurtarmak için para dilenip ayni zamanda parayı keyfince kullanmak istiyor ve hatta elin parasıyla diğer ülkelere direktif vermeye devam etmek istiyor. ancak artık yedirmezler sanki...
  • Hatırlarsanız Türkiye'yi temsilen Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan Johannesburg da yapılacak 10. BRİSC toplantısının özel davetlisi olarak davet edilmişti. Olumlu görmekle beraber, bu davetin iyi değerlendirilmesi ve ilişkilerin daha da geliştirilmesinin tüm taraflar açısından faydalı olacağı kanaatindeyim.
  • Özellikle şu çetin günlerde Türkiye'nin BRICS ile yakınlaşması Avrupa için büyük kayıp. Avrupa mallarını Ortadoğu pazarına Türkiye üzerinden sokuyordu. Ayrıca Amerikan ve Avrupa ticareti için Türkiye pazarı stratejik olarak bulunulması gereken bir yer. Şimdi gelelim bu satranç tahtasında Türkiye'nin Rolüne.Çin, petrolünü İran ve Venezuela'dan, doğalgazı ise Katar'dan alıyor, Akdeniz'de 1 trilyon dolarlık doğalgaz ve petrol olduğu, Avrupa'ya 100 yıllık yetecek miktarda olduğu düşünülüyor,İtalya-Yunanistan-Mısır-İsrail anlaşma yaptı burada doğalgaz ve petrol aramak için,Suriye ve Irak'ın kuzeyinden Akdeniz'e inecek bir hat ile buradaki enerji Avrupa'ya taşınacaktı böylece bu bölgenin enerjisini elinde tutan ana güç ABD liderliğinde İsrail olacaktı.Fırat Kalkanı,Afrin ile biz bunu bozduk.
  • Kıbrıs üzerinde İngiltere iki devletli çözüm istiyor,bizim yanımızda ama burada önemli olan petrolü kimin alacağından daha çok kimin almayacağı ve hangi para birimi ile satılacağı. Örneğin eğer Çin borsasında açılırsa yuan ile satılacak, ABD Suudi Arabistan'da darbe yaptırarak şimdilik bunu engelledi.İçeri atılan prens Tallal, Twitter'ın ortağı,Hillary Clinton'un bağışçısı,Citibank'ın yatırımcısı, yani Trump karşıtı biri ama içeri atıldı darbe sırasında ve ABD burada kısmen de olsa başarı sağladı. Ama olayın büyük kısmını biz bozduk.
  • Trump 6 Kasım 2018 ara seçiminde senato ve kongrede çoğunluğu kaybedecek ve azil süreci başlatılabilir yerine de Mike Pence'in geçme ihtimali var. Bu olursa şu anki Ortadoğu'da olan durum tersine döner.Arap liderleri Türkiye'ye yanaşır. Bu süreci iyi değerlendirmemiz gerekiyor, ki şu anlık devletin olayları gördüğünü hissediyorum.Kasım'da ABD de seçim var ve sokak olaylar başlarsa ABD'de içeriye dönmek zorunda kalırlar,en azından şu 4-5 aylık süreci iyi yönetsek güzel olur ama her yönden deniyorlar.
  • Borsada ki dalgalanmaları lehe çeviren, suni bir hareketlenmenin halk arasında infiale neden olmasını engelleyip aksine halkı kenetleyen hükümet ile Mhp lideri Devlet Bahçeli içerideki çatlakları kapattı bununla birlikte Recep Tayyip Erdoğan, Mevlüt Çavuşoğlu ve Berat Albayrak'ın dışarıda dirayetli duruşu Abd'nin politikalarından rahatsız olsa da bunu açıkça dile getiremeyen Körfez ve Avrupa ülkelerini Türkiye safına çekti. Özellikle Rusya, Çin ve Katar yatırımları Türkiye'ye kaydı. Katar'ın 15 milyar dolarlık sıcak para yatırımından sonra Dolar sert düşüş gösterdi. CNN, Newyork Times gibi Abd'nin köklü haber kanalları ilk kez ekonomik savaş tabirini kullandı ve bu savaşın Amerikan ekonomisini etkilediğini yazdılar.
  • Bu ani düşüş Avrupalı para yatırımcılarını Türk Hisselerine yöneltti. Bu yönelim dış borçlarla boğuşan ve 2019 da vadeleri gelecek borçlarına çözüm bulmaya başlayan Abd ekonomisini dar boğaza sokmak üzere. Global yönelimde Abd'nin ihracat malları etkisini yitirirken cari açığı artacağı görüşündeyim. Türkiye ve Abd arasında başlayan bu ekonomik savaşta ilk 45 dakikada Abd tüm ekonomik kozlarını oynadı. Türkiye ise tarihten gelen büyük devlet olma bilinciyle bekledi ve atak sırası kendine geldi.

Türkiye Dolar 7,15 e kadar üzerine gelen hücumu durdurdu şimdi atak sırası.

Bu yazı toplam 1017 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.