1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Gerçeklerle Yüzleşmek
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçeklerle Yüzleşmek

A+A-

   Bütün bilimlerin temeline akıl yoluyla inilir. Psikolojik olarak birini kandırdığını düşünen bireyin aldatmak istediği aslında sadece kendisidir. Size zarar veren anılarınızdan arınmalısınız. Hayat yıpranmaya değmeyecek kadar kısadır. Ölümün ne zaman geleceğini tahmin etmek zordur. İnsanoğlu dünyada varoluş sebebinden çok, hayat koşuşturmacasına önem verdiğinde, beklemediği anda beklemediği yaşantılar ile karşılaşabilir. Yok olmakla yüzleşin. Yaşamın gerçekleri sizi bulduğunda, onlara hazırlıksız yakalanmak istemezsiniz. Hayat her zaman insanın yüzünü güldürmez. Bununla da yüzleşin. Gerçekleri kabul edebilecek olgunluğa erişen insanlar, büyük bir yol kat etmiş sayılır. Ayrıca psikolojiyi sağlamlaştırmanın yolu gerçeklerle yüzleşmekten geçer. 

   İnsan doğar, yaşar ve ölür. Aslında bu açıdan bakıldığında çok basit görünmekle birlikte, durum bir o kadar da karmaşıktır. Yalnız yaratan insanı eşsiz bir şekilde donatarak, ona akıl bahşetmiştir. Bu sayede bizler hem psikoloji biliminin doğasını açıklamak hem de varoluşsal gerçekleri kavramak konusunda ileriye dönük adımlar atabilmekteyiz. 

   İletişimde açık olmakta fayda vardır. Dürüstlükten uzak şekilde girilen bir iletişim her iki tarafa da zarar verir. Anne ve  babalar hayatlarını çocuklarını yetiştirmekle sürdürürler. Bu etkileşim nesilden nesile aktarılır. Çocuk yetiştirmenin insanın kişisel gelişiminde ne kadar etkili olduğunu fark edebilmek, toplumsal ilerleme açısından önemlidir. Dürüst olmayı yetiştirdiği bireylere kazandıran aileler daima topluma faydalı olmuştur. Dürüst insan, kendisi olduğu için, kendisiyle barışıktır. Dışlanmışlık hissi yaşamaz. Hayattan ne istediğini açıkça ifade edebilir. Etrafında bir fark yaratır ve bunun önemini kavrayabilmiştir. Yaptığı davranışlara anlam yükler. Aile kültürünün toplumumzda yeri ve önemi büyüktür. Siz dürüst olmazsanız ortaya çıkarttığınız aile de doğruluktan ayrılır. Bu durum yayıldıkça toplumda psikolojik çöküntü halleri ve kaos içten içe meydana gelebilir. 

   Dürüst adımlar atmanız dileğiyle...

Bu yazı toplam 330 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.