1. YAZARLAR

  2. Mehmet Hacıismailoğlu

  3. GEREĞİ YAPILSIN ( YENİ LOZAN )
Mehmet Hacıismailoğlu

Mehmet Hacıismailoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

GEREĞİ YAPILSIN ( YENİ LOZAN )

A+A-

Ülke olarak sahnede, kürsüde, ekranda oldukça revaştayız, ancak aynı duruşun Barzani’nin referandum inadının ardından, siyasi tutarlılık, ülke onuru ve ciddi duruşun gerçekçiliği açısından da mütemadiyen devam etmesini beklerdim.

Sayın Devlet Bahçeli’nin beş bin ülkücü “hazır olarak bekliyor” sözünü bazı yazarlar ve bazı yayın organları çok eleştirdi, evet belki ülke duruşu için fevri davranışlar çok uygun olmayabilir ancak, hatırlatmak isterim ki bu ülke işgal yıllarında fevri davranışlarla ayaklanmış ve düşmana karşı çıkmıştır. Fevri davranışların en önemli örneklerinden biri ise yakın zamanda ki on beş Temmuz kalkışmasıdır, bu tip sivil oluşumlar iradenin yetersiz kaldığı, ya da tutuk kaldığı dönemlerde cereyan etmiştir ve etmeye de devam eder.

Sayın Bahçeli’nin sözlerine bu gözle bakıldığında aslında hiç de eleştirilmeyecek bir davranış olduğunu net olarak görebiliriz.

Daha önce de dediğim gibi 1926 Ankara antlaşması bize neleri veriyor bunu tüm dünya biliyor, biz demedik ki, gidelim uçaklarla Erbil’i yerle bir edelim, bizim dediğimiz ve beklediğimiz Türmen bölgelerine gerekli askeri gücün yerleştirilmesi ve doğabilecek her türlü tehdite karşı önlem almaktır, bu önlem Barzani yönetimine de ciddi bir ikaz olup, duruşumuzun kararlılığını gösterecektir.

Bunu yapmak inanın zor değil, bizler hala sınır kapısı kapatmaktan bahsediyoruz, böyle bir yaptırım küçük bir yaptırım olur, yeterlilik göstermez!

Nagehan Alçı’nın Habertürk TV de yaptığı açıklama, bazı güçlerin medyatik anlamda da Türk halkının önüne bend olmak amacı taşıdığı belli, “Barzani’nin kurmak istediği devlet Türkiye için tehdit sayılmaz!” ifadesi oldukça vahim, amaçlı ve bir şeylerin altını doldurmak için kullanılmış ustaca ve bir o kadar da haince bir açıklamadır.

Bizler ve devlet otoritesi çok iyi biliyor ki, Barzani’nin kurmak istediği devlet Türkiye için apaçık bir tehdittir.

Barzani’nin pkk ve diğer terör örgütleri ile arasında bir mesafe olduğuna çok inanmıyorum, hatta birlikte hareket ettikleri kanısındayım, ABD nin başından beri desteklediği ve bu bölgede olurşturmak istediği yeni coğrafi düzenin tam da aynasıdır bu durum.

Aynı hak ve şartlar ABD nin elinde olsaydı, çoktan askeri kuşatma başlatır ve hatta bombalardı Barzani birliklerini, ancak biz hala bölgede ki havanın oksijen oranını araştırıyoruz.

Türkiye ne yaptığını bilen bir eda ile davranmak mecburiyetindedir, misket oynanmıyor orada, açık açık vatan toprağı kadar kutsal olan topraklarda ve kardeşlerimiz dediğimiz Türkmenlere karşı yer-yer baskı ve tehdit olduğu aşikardır. Bu işin bu şekilde ki yaptırımlarla bir yere varamayacağını, bu işin başımıza daha büyük bir bela açacağını anlamak için kâhin olmaya gerek yok, Türkmenlerin burnu kanasa o bölge cehenneme çevrilmeli, devlet kurmak istiyorum sözünün “D”si söylense dilin kökünden sökülmesi gerekir! Bu kararlılık olmadan bu işin üstesinden gelemeyiz.

Bu iş yeni lozan dayatmaktır, eğer gerekli müdahale yapılmaz ise masa da güçlü olamayız, gider bir İsmet, gelir bir İsmet, Allah korusun.

Evlatlarımıza yüz yıl boyunca sövecekleri bir antlaşma daha bırakmayalım!

Sonra, yok öyle zannettik, böyle zannettik, yanılmışız gibi söylem ve ifadelerle hata örtemeyiz.

Ben şahsım adına inanıyorum ki, bu gün ki Erdoğan ve ekibi bu konuda somut adımlar atacaktır, en azından öyle inanmak istiyorum.

Bu azim, bu inanç, bu yürek her Türk’te var! Erdoğan da da var!

O zaman gereği yapılsın lütfen…

Bu yazı toplam 786 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.