1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. İçişleri Bakanı Soylu Trabzon'da
İçişleri Bakanı Soylu Trabzon'da

İçişleri Bakanı Soylu Trabzon'da

İçişleri Bakanı Soylu: 

A+A-

 

- "Bu millet, hem medeniyetine hem değerlerine hem anlayışına sahip çıkan büyük bir millettir ve bu milletin bu coğrafyadaki farklı özelliklerini, bu coğrafya sahipliğini anlayamayanlar maalesef hem ülkemiz üzerindeki hem milletimiz üzerindeki oyunlarına devam etmektedirler. Başarılı olabiliyorlar mı? Olamıyorlar"
- "İlk çeyrekte büyüdük yüzde 5. Ondan sonraki çeyrek ve şimdiki çeyrekte de aynı şekilde büyümeye devam ediyoruz. Bu Türkiye gücüdür. Bizim görevimiz bu Türkiye gücünü çok daha ileri noktaya taşıyabileceği bir anlayışı ortaya koymaktır"
- "(İnsansız hava araçları) Şu anda ayda 2 bin 500 saat hava devriyesi yapıyoruz. Bunu 5 bin saate çıkaracağız"

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bu millet, hem medeniyetine hem değerlerine hem anlayışına sahip çıkan büyük bir millettir ve bu milletin bu coğrafyadaki farklı özelliklerini, bu coğrafya sahipliğini anlayamayanlar maalesef hem ülkemiz üzerindeki hem milletimiz üzerindeki oyunlarına devam etmektedirler. Başarılı olabiliyorlar mı? Olamıyorlar." dedi.

Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen bayramlaşma programının ardından yaptığı açıklamada, Allah’tan, memleketin nice bayramlara sağlıkla, huzurla, afiyetle, birlik ve beraberlik içinde ulaşmasını nasip etmesini diledi.

Dün Hakkari'nin Yüksekova, Aktütün ve Derecik ilçeleriyle Van’ın Başkale ilçesinde ziyaretlerde bulunduğunu belirten Soylu, oralarda görüştüğü askerlerin ve şehit ailelerinin selamlarını iletti.

Soylu, bu bayramın geleneğin, göreneğin, inancın ve ortak değerlerin en önemli parçası olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

"Geçen hafta Malazgirt’teydik. Bizim ana yurdumuza girmemizi sağlayan unsurlar, bugün bu coğrafyanın içinde yaşayan unsurlardır. Türk'ü, Kürt'ü, Arap'ı omuz omuza vererek, bugün ayyıldızlı bayrağımızın burada dalgalanmasını teşkil ediyorlar. Bu memleketin her noktasında şehitler tepesi var. Derecik’te, Malazgirt’te, Dumlupınar’da, Çanakkale’de, 15 Temmuz’da Boğaz Köprüsünün, Külliye'nin önünde şehitler tepesi var. Bu millet, talimatla kendi hasletlerine ve özelliklerine sahip çıkan bir millet değil. Bugün de talimatla bayram kutlayan, birbiriyle bayramlaşan bir millet değil. Bu millet, hem medeniyetine hem değerlerine hem anlayışına sahip çıkan büyük bir millettir ve bu milletin bu coğrafyadaki farklı özelliklerini, bu coğrafya sahipliğini anlayamayanlar maalesef hem ülkemiz üzerindeki hem milletimiz üzerindeki oyunlarına devam etmektedirler. Başarılı olabiliyorlar mı? Olamıyorlar." 

"Biz şimdi Cerablus’tayız, Azez’deyiz, El-Bab’dayız. Varsın bir batı ülkesinin kaymakamı, askeri, polisi oradaki vatandaşlarla aynı kültür birlikteliği içinde bunu sağlasın bakalım." ifadesini kullanan Soylu, şunları söyledi:

"Bunu sağlamaları mümkün değildir. Düşünün ki bu kültür, tarih, medeniyet birlikteliğini bugün oluşturmuş değiliz. Bugün Arakan’da, Suriye’de, Irak’ta yaşananlar maalesef batı dünyasının, dünyayı yanlış tercüme etmesinden kaynaklanıyor. Bu açık ve nettir. Bizim medeniyetimizin, yıllarca bütün dünyaya hem ahlakını hem kültürünü hem anlayışını nakşeden medeniyetimizin anlaşılamamasından kaynaklanmaktadır. Bunun için bu bayramları kendi aramızda, milletimiz arasında fırsat bilmek değil sadece, esas itibariyle bütün dünyaya bunun nasıl bir medeniyet anlayışı olduğunu bildirmektir bizim temel gayemiz. Dün askerlerimize de anlattım. Tabii askerlikte bayram geçirmek aslında burukluktur. Aileden, anadan bazen yardan kardeşten, arkadaştan uzak ama öyle bir dönemden geçiyoruz ki o evlatlarımıza 'işte o dönemden geçerken ben oradaydım.' diyebilme onuru Cenab-ı Allah nasip ediyor."

- "15 Temmuz’dan sonra yeniden ayağa kalkış söz konusu"

Bakan Soylu, şöyle konuştu:

"Bugün gördüğümüz tablo, bunu bu ülkenin evladı olarak söylüyorum, bizim daha güçlü olmamız gerekliliğini bize telkin ediyor. Bu fotoğrafı bize veriyor. Biz güçlü olmadığımız zaman, ekonomimiz, eğitimimiz, sağlık hizmetlerimiz, uluslararası alanda attığımız adımlar güçlü olmaz. O zaman söyleyecek sözünüz de güçlü olmuyor. Onun için söyleyebilecek sözümüzün güçlü olduğu bir Türkiye’yi adım adım kucaklama mecburiyetinde olunduğunu bugün çok daha net görüyoruz. Biz bugün güçlü olmasaydık aynen batı dünyasında olduğu gibi Suriye’ye dışarıdan bakan, çaresiz kalan, oradaki yaşananları 'bizi ilgilendirmiyor, bizim sınırlarımız dışında' gibi insanlıkla bağdaşmayan bir durumla değerlendiren batı dünyası örneği ortaya koyardık. (Arakan'daki Müslümanlara yönelik katliam) Benim bugün bu memleketin bir vatandaşı olarak onur duyduğum meselelerden bir tanesi dün Dışişleri Bakanı bütün dünya dururken dünyaya çağrı yapıyor 'alın, masraflarını biz karşılayalım.' Bu, bugün geldiğimiz noktanın bence en önemli göstergesidir. Onun için çok daha güçlü olmalıyız."

20170902_2_25543609_25495647.jpg

Türkiye’nin her alanda kabiliyetlerinin yükseldiğini vurgulayan Soylu, ülkenin her köşesinde, her tarafında hem yatırımları hem gelişmeyi gerçekleştirebilecek bir anlayışı ortaya koyduklarını söyledi.

Bakan Soylu, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz 2016'daki darbe girişimine değinirken, "15 Temmuz’da hakikaten altından nasıl kalkabileceğimizi kendimizin de sorguladığı, bütün milletimizin sorguladığı darbe geçirdik. Tamam darbeyi savuşturduk doğru ama bir soru var, ya sonrası? bunun sonrası nasıl olacak? Bunun sonrası konusunda Türkiye ve milletimiz belki de kendisinden beklenmeyecek derecede büyük bir çeviklik, kendine gelme ve yeniden ayağa kalkma anlayışı ortaya koydu. Bunda herkesin katkısı vardır. İktidarının, muhalefetinin eleştirisi olur, beğenmediği noktalar olur ama topyekün sistem işliyor." diye konuştu.

Soylu, sistemin seçimle, referandumlarla işlediğini belirterek, "Allah’a şükürler olsun her gün insanlarımız binlerce kilometre öteden bu tarafa, bu taraftan öteki tarafa gidiyor. Hastanelerimiz, karakollarımız, fabrikalarımız işliyor. Mardin’de oteller dolu, sadece bayram vesilesiyle değil. Dün Van’daydık. Van tarihinin en kalabalık günlerini yaşıyor. İranlılar, oranın tarihi güzelliklerini görmeye gelen insanlar. Bir taraftan Diyarbakır bir taraftan Antalya bir taraftan Bodrum. Memleketin her tarafında kendine ait 15 Temmuz’dan sonra ciddi bir toparlanma ve yeniden ayağa kalkış söz konusu. En son tüketici güven endeksi yüzde 5’lerin üzerinde bir artış sağladı. İlk çeyrekte büyüdük yüzde 5. Ondan sonraki çeyrek ve şimdiki çeyrekte de aynı şekilde büyümeye devam ediyoruz. Bu Türkiye gücüdür. Bizim görevimiz bu Türkiye gücünü çok daha ileri noktaya taşıyabileceği bir anlayışı ortaya koymaktır." dedi.

- "Kendimize bakacağız, kendi ayaklarımız üzerinde duracağız"

Soylu, insansız hava araçlarıyla (İHA) yapılan denetimlere ilişkin değerlendirmelerde bulunurken de İçişleri Bakanı olduğu dönemde sadece polisin şehirde kullanabileceği İHA'ların olduğunu dile getirdi. O zamanlar bu araçların ayda 5, 10 saat ancak kullanılabildiğini belirten Soylu, "Şu anda ayda 2 bin 500 saat hava devriyesi yapıyoruz. Bu muhteşem bir güçtür. Bunu yeterli görmüyoruz. Biz bunu ilk önce 5 bin saate çıkaracağız. Biz şehirlerin içerisini, kırsalı yapacağız, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz de bütün sınırlarımızdaki hava devriyelerini gerçekleştirecek. Sadece şehrin içinde kolluk güçlerimizle, kolluk kuvvetlerimizle ve diğer unsurlarımızla beraber değil, topyekün havadan, karadan drone ile insansız hava aracıyla, zırhlı araçlarımızla…" ifadesini kullandı.

Dün Van'da Polis Özel Harekatı ziyaret ettiğini anımsatan Soylu, şunları kaydetti:

"Oradaki kardeşlerimizle epey sohbet ettik. Bana söylediklerinden onur duydum. Allah’ımıza şükürler olsun hiçbir eksikliğimiz söz konusu değil. Dün Aktütün'de komutanlarımızın, JÖH’ün, JÖAK’ın elde ettiği kabiliyetlerin ve ortaya koymuş oldukları mücadele kabiliyetlerinin, ellerindeki araçların, gereçlerin, teçhizatların neler olduğunu… Türkiye, gerek savunma sanayi olsun gerek diğer alanlarda olsun ciddi bir şekilde ilerlemektedir. Tabii Türkiye’nin ilerlemesini engellemek bazen rekabetten, bazen hasımlıktan, bazen tarihsel karşıtlıklardan, bazen din karşıtlığından ama bu, tarihin önümüze koyduğu gerçeklerdir ve bu olacaktır. Biz kendimize bakacağız, kendi ayaklarımız üzerinde duracağız, kendi değerlerimize sahip çıkacağız."

20170902_2_25543609_25495648.jpg

- "Bir itirazım var. Üzüldüğümü ve incindiğimi ifade etmek istiyorum. İncindiğim nokta şurası; maalesef Türkiye’de temel insan hak ve hürriyetleri konusunda özellikle terör örgütlerinin sesi bizden çok daha fazla çıkıyor. Ben bu konuda bazen çok yalnız kaldığımızı da düşünüyorum"
- "Terörle mücadele konusunda demokrasi ve hukuk kurallarından bugüne kadar hiç ayrılmadık. Teröristle vatandaşı ayırarak, esas terörizmle mücadelemizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu konuda güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli davranmaktadırlar"
- "Biz terörle mücadele ederken, ‘Ben PYD’ye destek veriyorum’ diyen bizim müttefiklerimiz çok net. Bu sabah gelen istihbaratlarda hoş işler yok"

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bir itirazım var. Üzüldüğümü ve incindiğimi ifade etmek istiyorum. İncindiğim nokta şurası; maalesef Türkiye’de temel insan hak ve hürriyetleri konusunda özellikle terör örgütlerinin sesi bizden çok daha fazla çıkıyor. Ben bu konuda bazen çok yalnız kaldığımızı da düşünüyorum." dedi.

Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen bayramlaşma programının ardından yaptığı açıklamada, "Yıllardan beri bizim nesil, bizim neslin bir üstü, onun bir üstü, çekmediğimiz kalmadı. Darbe, ekonomik kriz, anarşi, terör yani şunu hep beraber masanın üzerine koyarak düşünelim, bizden sonraki nesillerimizin bunu tekrar çekmesini istiyorsak aynı usulle devam edelim. Etnik köken, mezhep ayrıştırması, sert ideolojik kavgalara, bütün bunlara devam edelim ama bunun bize bir faydası yok." diye konuştu.

Türkiye'nin kendi kendine yetebilecek bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:

"Bunu başka rakamlarla anlatmaya da gerek yok. Yüksekova Kaymakamımız 9 ayda yaptıklarını anlattı. Altyapının yüzde 60’ı tamamlandı bu kolay bir iş değil, kanalizasyon, içme suyu… Hakkari yıllardır susuz. Vali Yardımcımız Cüneyt Bey geldiği gün ‘Hakkari’ye suyu getireceğim' dedi şu anda yüzde 65’ine getirdi. Çok yakın bir zamanda yüzde 35’ini daha tamamlayacak. İlk kez karışın üzerindeki asfaltla, çocuk parklarıyla, spor salonları ve spor sahalarıyla karşılaşan bir yerden bahsediyoruz. Bu şu demek, demek ki bizim kendi kendimize yetebileceğimiz bir kaynağımız söz konusu ve bu kaynağı iyi kullanmak durumundayız, en önemli meselelerden bir tanesi budur."

Soylu, terörle mücadelenin en üst düzeyde devam ettiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"İki gün önce yaklaşık 9 terörist etkisiz hale getirilmişti, dün Tunceli’de 5 terörist, aynı yerde yine üç terörist daha yani 8 terörist etkisiz hale getirildi. Arkadaşlarımız bayram-tatil demeden çalışıyor. Hatta bir şey daha yaptık, bu dönem jandarmada tayin dönemidir, görevini alan hiç mehil müddeti kullanmadan ertesi gün görevine başladı. Çünkü terörle mücadelede bunu erteleyebilmek, 'Durun biz bu mehil müddetimizi kullanalım, biraz tatil yapalım, oradan oraya geçelim.' diye bir anlayış söz konusu değildir. Büyük bir fedakarlıkla oradaki arkadaşlarımız görevlerini yapmaktadırlar. Bizi sevindiren şudur; moralleri en üst düzeydedir. Bu konuda vatandaşın da moralleri en üst düzeyde. Bu, oradaki bütün caddelerden, sokaklardan terör örgütünün 40 yıldır oluşturduğu kalıntıların tamamen silindiği anlamına gelmez. Kimse kimseyi de yanıltmasın. Bizim yapmamız gereken çok iş var. Özellikle güvenlik kuvvetlerimizin dışında yapılması gereken çok işler var. Bunda herkesin görev ve sorumluluğu var."

- "Bizim Anadolu" Projesi

Eğitim konusunda yaşanan sıkıntılara değinen Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

"Örneğin dün Aktütün’de bahsettiler, burada biz taşımalı öğretim yapabiliyoruz ama Güneydoğu’da taşımalı öğretim yapmalı mıyız, yapmamalı mıyız? Bunun tartışılması lazım. Baba orada bir şey söylüyor, diyor ki 'Ben kızımı 10-20 kilometre öteye göndermem'. Güvenlik açısından göndermiyor ama ‘Okul burada olsa ben kızımı okuturum.’ diyor. Bazen şablonları memleketin her tarafına koymalı mıyız, koymamalı mıyız bunu tartışmak gerekir. Biz orada özellikle kız çocuklarımızın okumasını, çocuklarımızın tamamen okumasını, onların hedefleriyle buluşmasını sağlayabilecek anlayıştayız."

Soylu, Trabzon'da bu konuda büyük bir duyarlılığın söz konusu olduğunu belirterek, "Trabzon ile Güneydoğu arasında çok güzel bir gönül bağı kuruldu. Sadece sivil toplum örgütleri üzerinden oluşan gelişmeler değil, burada Kur’an kursu hocalarımız da dahil Doğu ve Güneydoğu ile ilişkilerini en üst düzeyde kurarak götürüyorlar. Biz burada bazı Kur'an kurslarımızı ziyaret ettiğimizde Güneydoğu'dan çok çocuğumuzu görüyoruz ve ailelerle öyle güzel ilişkiler kurmuşlar ki… Bu muhabbeti her alanda takip etmeliyiz ve esas itibariyle devam ettirmeliyiz." dedi.

"Sevindirici bir şey daha var, eskiden çocukların eline taş verirlerdi taş attırırlardı, şimdi böyle bir tablo söz konusu değil." ifadesini kullanan Soylu, şöyle devam etti:

"Bunu daha iyi bir şekilde hep beraber iyi bir noktaya getirmek zorundayız. Şimdi 81 vilayetimizde 'Bizim Anadolu' diye bir proje başlattık. Valilerimizin koordinasyonunda yürüyecek. İlk etapta lise ve altı 50 bin çocuğumuzu kendi vilayetlerine getirecekler, 4-5 gün buraların güzelliklerini gösterecekler, misafir edecekler, ondan sonra bu projenin ikinci aşamasını gerçekleştireceğiz. Buna ihtiyacımız olduğunu düşünüyoruz. Özellikle dün Hakkari'de vali beyle beraber havadan ufak bir tur atık 'Şuraya tenis kortu, şuraya basketbol sahası, şuraya spor salonu gerçekleştirilecek'. Bunu orada yıllardır, 'Güneydoğu'ya yatırım gelmiyor.' diyen ama aslında çok yatırım gelen, terör örgütünün böyle bir propagandayı, propaganda diliyle sürekli olarak kullanmaya çalıştığı anlayıştan başka bir noktaya taşıyacağız."

- "Bir tane insan hakları savunucusu bu konuya ses çıkartmıyor"

"Bir itirazım var." diyen Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Üzüldüğümü ve incindiğimi ifade etmek istiyorum. İncindiğim nokta şurası; maalesef Türkiye’de temel insan hak ve hürriyetleri konusunda özellikle terör örgütlerinin sesi bizden çok daha fazla çıkıyor. Ben bu konuda bazen çok yalnız kaldığımızı da düşünüyorum. İmece yapan yani yapılan yolun arklarını açabilmek için ki burada da yapılır bu iş, üç işçi orada çalışırken demek ki terör örgütü mensupları oradan bir yerden bir yere intikal etmeye çalışırken bunları görüyorlar, silahsız adamları orada infaz ediyorlar. Bir tane insan hakları savunucusu bu konuya ses çıkartmıyor; Necmettin öğretmenden tutun Aybüke kızımıza kadar, buradaki Eren kardeşimize kadar… Ben kimlerin bazı olaylarda ses çıkarttıklarını, kimlerin de sessizliğe yattığını hem sosyal medya üzerinden hem de diğer iletişim kanalları üzerinden takip ettiğim için çok rahat bir şekilde fotoğrafı görebiliyorum."

Soylu, bu konuda oyuna gelmemek gerektiğini vurgulayarak, "Geçen günlerde Hakkari’de Altunsu diye bir yer var. Altunsu ve İncesu, terör örgütünün yıllardan beri üs kullanmak kullanmak istediği yerdir, biz bunu biliyoruz. Aynı Mardin’deki yerler gibi, aynen şimdi bayramdan sonra operasyon yapacağımız başka bir yer gibi yani onlar çeşitli alanlara konuşlanırlar, oradaki masum vatandaşın üzerinden tehditle beraber bir lojistik imkanı sağlamaya çalışırlar. Bizim görevimiz bunu bertaraf edebilmektir. Orada eksiğimiz varsa biz o eksiğimizi yerine getiriyoruz zaten." diye konuştu.

Bakan Soylu, şöyle devam etti:

"Biliniz ki terörle mücadele konusunda demokrasi ve hukuk kurallarından bugüne kadar hiç ayrılmadık. Havadan insansız hava araçlarıyla beraber çok terörist görüyoruz. Kısıtlarımız vardır, biz bu kısıtların dışında kesinlikle hamle ortaya koymayız yani özellikle terörist olarak nitelendirmediğimiz veya vatandaşı bir şekilde teröristle yan yana gördüğümüz hiçbir noktada bir müdahale bugüne kadar ortaya koymadık. Teröristle vatandaşı ayırarak, esas terörizmle mücadalemizi ortaya koymaya çalışıyoruz. Bu konuda güvenlik kuvvetlerimiz çok dikkatli davranmaktadırlar."

Trabzon’da, İzmir’de, Antalya’da olduğu gibi Güneydoğu'da yapılan işlerde birtakım mesleki hatalar, eksiklikler söz konusu olabildiğini aktaran Soylu, "Bunlarla ilgili tedbirler alıyoruz, gerekli adımları da hemen atıyoruz ama buradan hemen etnik bir kökencilik çıkartıp bunu bir insan hakları malzemesi haline getirmek bizi incitmektedir, bu yanlıştır. Burada bugüne kadar esas itibariyle terör örgütünün istismar edememesinin temel sebebi, güvenlik kuvvetlerimizin özellikle bu dönem içerisinde buna yüzde yüz riayet etme konusundaki duyarlılıklarıdır. Bu açıdan hem terör örgütleriyle ciddi bir mücadele yapıyoruz hem de vatandaşımızı bu konuda rahatlatıcı adımlar atıyoruz. Bunu önümüzdeki günlerde çok daha anlamlı yapacağız." değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, "Biz terörle mücadele ederken, ‘Ben PYD’ye destek veriyorum’ diyen bizim müttefiklerimiz çok net. Bu sabah gelen istihbaratlarda hoş işler yok." ifadesini kullanarak, şunları kaydetti:

"Yine müttefiklerimiz vasıtasıyla, özellikle uzaktan atılan Türkiye’nin içerisine sızdırılmaya çalışılan bu dönemde ele geçirip kamuoyuyla paylaştığımız füzeler meselesi esas itibariyle bizim müttefiklerimiz konusunda onlara soracağımız, onlarında kendilerini sorgulayacağı hadiselerdir. Amerika, PYD’ye ‘Ben destek veriyorum’ diyerek esas itibariyle Türkiye içerisindeki PKK’ya silah, mühimmat desteğini bilerek bilmeyerek, isteyerek istemeyerek ama Türkiye'ye geliyor. Yakaladıklarımızın bir çoğunda orada kullanılan bu menşeler söz konusudur peşinde olduklarımızın, istihbarat edindiklerimizin. Biz müttefiklerimizle ilgili sorumluluğunu yerine getiren bir milletiz, devletiz ve bugüne kadar bu konuda Türkiye özellikle müttefiklerine karşı ikircikli bir davranış içerisinde olmamıştır, olamaz ve olmayacaktır da ama müttefiklerimizin bize karşı ikircikli bir davranış içerisinde olmaları, başka bir gündemle hareket etmeleri elbetteki bizleri de bu konuda kendi adımıza daha yüksek tedbir almamızı gerektirecektir. Bu bizim en doğal hakkımızdır. Onun için daha dikkatli olacağımız bir döneme gidiyoruz."

 

20170902_2_25543609_25495648.jpg

- "Özellikle eylül, ekim ve kasım aylarında çok daha yüksek derecede terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin"
- "(İran sınırında örülen duvar) Zannediyoruz üçte ikisi bu sene biter"
- "Uyuşturucu konusunda geçen seneye nazaran 2,5 kat daha gerek yakalamalarımız gerekse operasyonlarımız en üst düzeydedir ama bu bizim için yeterli değil"
- "İnanıyorum ki hem trafik kaza sayılarında önemli bir azalma hem de kaybettiğimiz insanda önemli bir azalmayı şu ana kadar aldığımız tedbirlerle sağladık"

 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Özellikle eylül, ekim ve kasım aylarında çok daha yüksek derecede terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin." dedi. 

Soylu, Trabzon Büyükşehir Belediyesinde düzenlenen bayramlaşma programının ardından yaptığı açıklamada, terör konusunda milletin rahat olmasını isteyerek, "Özellikle insansız hava araçlarıyla gerçekleştirdiğimiz devriye, terör örgütünün topyekün dolaşmasına ciddi bir şekilde engel teşkil etmektedir. İkili, üçlü, dörtlü gruplara ayrıldılar. Bizde sahaya iyi bir şekilde yayıldık. Özellikle eylül, ekim ve kasım aylarında çok daha yüksek derecede terörle mücadeleyi vatandaşımız bizden beklesin. Bunun karşılığında onlar da birtakım eylemler yapmaya çalışacaklardır bu da açık ve net. Bunun için kendi içlerindeki değerlendirmeleri de takip ediyoruz." diye konuştu.

Polis, jandarma, korucu tüm güvenlik birimlerinin topyekün bu mücadeleyi gerçekleştirdiğini ifade eden Soylu, "Bundan sonra iki perspektifimiz var, biri kışa kalan dönem, bir de kışın yapacağımız dönem. Bu kış da aynen geçen seneki gibi hiç yerimizde durmayacağız, bu kadar açık ve net. Bu kış tamamen operasyonlarda olacağız." dedi.

Soylu, sınırlardaki duvar çalışmalarına ilişkin ise şu bilgileri aktardı:

"Sınırlarımızdaki duvarlarda bitiyor. Özellikle İran sınırında duvar yapma talimatı sayın Cumhurbaşkanı'mızın, Başbakan'ımızın, hükümetimizin bir talimatıdır. Zannediyoruz üçte ikisi bu sene biter. Yeni başladık, imalatlar orada ciddi bir şekilde devam ediyor. İran’ın da bu konuda bir şeyi söz konusu değil çünkü onlar da bu konudaki sınır geçişkenliklerinden şikayetçi, bunu da sağlayarak aslında kuzeydeki Erzurum, Kars o bölgedeki geçişleri de çok güzel bir şekilde engelleyeceğimizi düşünüyoruz. Aşağıda yeniden Irak sınırına da yine güvenlik duvarı gerçekleştirebilmek için çalışmalarımız sürüyor. Suriye sınırındaki duvar çalışmalarımız Allah’a şükürler olsun önemli ölçüde sona ermiş durumdadır."

Uyuşturucuyla mücadele konusunda ise Soylu, şunları kaydetti:

"Uyuşturucu konusunda geçen seneye nazaran 2,5 kat daha gerek yakalamalarımız gerekse operasyonlarımız en üst düzeydedir ama bu bizim için yeterli değil. 8 Eylül'de 81 vilayette eş zamanlı şekilde valilerimiz, emniyet müdürlerimiz, jandarma komutanlarımız, milli eğitim müdürlerimizin katılımıyla güvenli okul ve uyuşturucuyla mücadele konulu okul öncesi hazırlıklarımızı gözden geçireceğimiz toplantılar gerçekleştirilecek. Bu toplantılarda hangi adımları atmamız lazım geldiği gözden geçirilecek. Bununla da bitmeyecek yine aynı zamanda trafik tedbirleri de tamamlanacak. Okullar açılmadan toplu taşımaya ilişkin TOBB iş birliğiyle tedbirlerimize yönelik çalıştay yapacağız. Burada da zannediyorum önemli kararlar vereceğiz."

Soylu, iki genel strateji belgesi hazırladıklarını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunlardan bir tanesi trafikle ilgili strateji belgesidir ki en ufak trafik birimimize kadar elinde bu belge ile işlemini gerçekleştirecektir. Eskiden trafikte sadece kış genelgesi vardı, şimdi biz bir de bahar genelgesi çıkarttık. Neden bahar genelgesi? Turizm sezonu, yaz sezonu, tarım işçileri sezonu olduğu için bütün bunlara yönelik bir bahar genelgesi daha çıkaracağız. Birçok tedbirin olduğu trafik politika belgesi oluşturuyoruz. Bir de uyuşturucuyla mücadele belgesi. Adım adım, merhale merhale, hangi adımda nelerin yapılacağına yönelik bir süreci ortaya koyduk."

- Soylu, köşe yazarlarına teşekkür etti 

Bakan Soylu, trafik kazalarının önlenmesi noktasında alınan tedbirlere ilişkin bilgi aktardı.

Özellikle köşe yazarlarına teşekkür eden Soylu, "Başta sayın Cumhurbaşkanı'mıza ve Başbakan'ımıza, hassasiyet gösteren medyaya, sivil toplum örgütlerimize, vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Özellikle bayram öncesi trafik kazalarının azaltılabilmesi, daha az can kaybı yaşanması, acılarımızın, üzüntülerimizin daha azalması için çok önemli bir kampanya başlattık, 'frene değil, kurala güven.' diye. Allah'a şükürler olsun bunun bir karşılık bulduğunu düşünüyorum."

Soylu, konuya ilişkin ilk kez yaptıkları işler olduğuna işaret ederek, bütün mola noktalarında cep telefonlarına on binlerce, yüz binlerce mesaj gönderdiklerini anlattı.

Kaza kara noktalarını yandex'e bildirdiklerini belirten Soylu, "Bu noktalara gelmeden bir müddet önce 'dikkatli olun, önünüzdeki 15, 20 kilometre içerisinde çok sık kaza olmaktadır.' diye birtakım navigasyonlarda uyarıcı değerlendirmelerde bulunduk. Özellikle sadece bu bayramda tedbir alan trafik görevlileri sayısını iki kata çıkarttık. Şu ana kadar galiba iki tane çift taraflı kaza oldu. Diğer kazaların önemli bölümü tek taraflı kazalar." dedi.

Soylu, bu süreçte jandarma ve polis trafik araba maketlerinden istifade edildiğini, televizyon kanallarında uyarıcı kamu spotları yayımlandığını söyledi.

Bakan Süleyman Soylu, kaza verilerine ilişkin şu bilgileri paylaştı:

"Geçen yıla oranla ve geçen 9 yıldaki 9, 10 günlük bayram tatillerine oranla çok az düzeydeyiz. Ayrıca 9 yıllık ortalamada araç sayısı da arttı, bunu da dikkate almak gerekir. İnanıyorum ki hem trafik kaza sayılarında önemli bir azalma hem de kaybettiğimiz insanda önemli bir azalmayı şu ana kadar aldığımız tedbirlerle sağladık. Yarından itibaren tekrar sıkı bir markaj yapmak zorundayız. Sadece bizim aldığımız güvenlik tedbirleri değil, aynı zamanda vatandaşımızın da birbirini uyarması belki de en önemli tedbir olacaktır. Bu daha bir başlangıçtır, bayram bitince de tüm rakamları ve detayları vatandaşlarımızla ve kamuoyuyla da paylaşacağız."

Bakan Soylu'nun Trabzon'daki yatırımlara ilişkinde bilgi aktardığı programa Jandarma Genel Komutanı Arif Çetin, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Muhammet Balta, Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu, Salih Cora, CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ve diğer ilgililer katıldı.

20170902_2_25543609_25495650.jpg

Bu haber toplam 915 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.