1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. İletişimde Tümevarım
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

İletişimde Tümevarım

A+A-

   Okumak ve anlamak yeni bir şey oluşturmaktan çok daha kolaydır. İnsan, yalnızlığa tahammülü zayıf olan bir canlıdır. Diğer canlılara göre insanın  evrendeki yeri daha özel ve farklıdır. Çünkü sahibi olduğu akıl olgusu onu ötekileşmekten alıkoyar. Zaman ilerledikçe, yeni fikirler, gelişmeler meydana geldikçe insan, dünyevi birçok problemi aklı yardımıyla daha çözülebilir hale getirmiştir. 
Ancak iletişimdeki tıkanmaları yalnızca akla indirgemek hata olur. Bunun yanı sıra hangi durumda ve nasıl davranılması gerektiği her bireyde farklılık gösterebilir. 
İletişim nedir ve ne değildir ? 
  İletişim çok boyutlu bir süreçtir. Hem bireysel hem de toplumsal bir yönü vardır. En önemli tarafı ise iletişim anlaşmak için bir zorunluluktur.

   İki aile düşünelim:
Birincisinde; yaşanan problemler geçiştirilerek bastırılıyor. Aile bireyleri birbiriyle anlaşma taraftarı olmadığından dolayı yeterli iletişim kuramıyor.
İkincisinde; ailedeki bireyler yaşadıkları problemlerle ilgili anlaşmaya varmak için çabalıyor. Ayrıca birbirleriyle iletişim kurmaya özen gösteriyor.Şimdi doğru soruya geçelim: Hangi ailede bireyler kabul edilmişlik duygusunu daha fazla hisseder?

   İnsan ilişkilerinin sağlıklı şekilde yürütülebilmesinde iletişimin büyük bir yeri vardır. Her normal birey kabul edilmeyi ve kendisine saygı duyulmasını bekler. Bu duyguların hissedilmesi ailede başlar. Öyleyse iletişimin temellerinin ailede atıldığını söylemek mümkündür. Sağlıklı bir aile yapısı, sağlıklı bireylerin yetişmesine katkı sağlar. Sağlıklı ve saygılı bireylerden meydana gelen toplumun evrensel düzeyde kabulleniş sergilemesi olağandır. 

Bu yazı toplam 355 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum