Mehmet Hacıismailoğlu

Mehmet Hacıismailoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İNSAN FABRİKASI

A+A-

Siyasi bilimciler acaba sadece ekranlarda kendi görüş ve fikirlerini konuşmak için mi varlar? Bu ülkenin, inancın, kültür ve örfün ortak noktasında bir vuslat ne zaman olacak?

Derin bir yara var içimizde, bu yara, komşuyu komşuya, arkadaşı arkadaşa, akrabayı akrabaya, esnafı esnafa düşman ediyor. Bazen diyorum, acaba bu siyaseti içimize bu denli yerleştirmeleri de bir oyun mu diye? Bu oyun sayesinde beraberlik halkalarını koparmak mı amaç?

Armut ağacından armut, elma ağacından elma, kiraz ağacından kiraz olur biliyorum amma, aynı evde aynı ailede farklılıklar olsada genelde babanın fikri ne ise çocuk da aynı siyasi anlayış çerçevesinde yetişiyor, yooo “elbette böyle olmalı” demeyin!

Bu her zaman doğruya işaret değil, ya sizin görüşünüz yanlış ise ve daha sonra pişman olacaksanız yarın çocuğunuza ne diyeceksiniz, ya da bu ülkenin yetişen yeni nesillerine?

Taksimde bölücü siyasi partilerin ya da sivil toplum örgütlerinin broşürlerini dağıtanlarda aldıkları ideoloji ilacının etkisinde yapıyorlar bu saçmalıkları, belki de bir çoğu daha hangi görüşe hizmet ettiğinin farkında bile değil.

Gereksiz ve zararlı fikirlerle insanı insana düşman yetiştirmek hangi tarafından bakılarak “özgürlük, ya da demokrasi” zarfına konulabilir?

Hal böyle olunca, inanç hürriyetine saldırı da olur, kendini bombalarla donatıp fitilini ateşleyen de olur, gençler arasında uçurumlar da olur, üniversitelerde kavgalar da olur, olur da olur…

Ortak noktamız, inanç, vatan, birlik ve beraberlik içinde bir ülke olmalıdır, fikirler farklı olabilir ancak mayamız olan Millet şuuru asla yara almamalıdır.

Siyasi bilimcilere bu yüzden çok kızıyorum, ekranlarda ya sol, ya da sağ partilerin yağdanlığını yapmaktan başka bir halt yedikleri yok.

Bu işin suçu sadece siyasi bilimcilerin değil tabi, her yıl atama yapılıyor okullarda, atama yapılan öğretmenlerin niyetini sorgulayan var mı? Yok, sadece sınavları geçmiş, öğretmen olmaya hak kazanmış mı ona bakıyoruz. Peki okullarda bulunan zehirli beyinlere sahip bu nesil avcılarını nasıl etkisiz hale getireceğiz, bu veba dan nasıl kurtulacağız, çocuklarımızı, gençlerimizi nasıl daha güvenli yarına ulaştıracağımızın ne kadar mücadelesi veriliyor?

Kimi ataist, kimi Kemalist, kimi Pkk sempatizanı, kimi komünizm ideolojisine tabi, kimi Fetö’cü, kimi sapık, kimi bilmem ne, elbette çoğunluğuna güveniyor ve inanıyorum, elbette bu konuda iyi şeylerde oluyor ancak inanın yeterli değil.

Bu ülke de yetişen en önemli iki damar var, biri gençlik, biri ormanlar, her ikisi hakkında yeni reformlara ihtiyacımız var, her ikisininde ne olduğunu, her ikisinide nasıl koruyup yetiştireceğimizi millet mensubu olan her bireye anlatmamız lâzım.

Kendi özünden uzak, ne giydiğini bilmeyen, neyi savunduğunu bilmeyen, batının çakma kültürü ile donatılmış, konuştuğu zaman bilmediği yüklemler arasında farklı olduğunu zannederek kurduğu devrik cümleler altında kalmış bir gençliğin, dinden soyutlanmış, kültür ve ananesinden bihaber, hamburger ve pizza mideli gençliğin, ne dine, ne vatana, ne millete hiçbir faydası olmadığı gibi, yığınlarla zararı olur.

Evet, belki gelişen dünya da termik santrallere, uçak sanayilerine, barajlara, teknolojiye ihtiyacımız oldukça fazla olabilir ancak, bunca envanteri kullanacak ve idare edecek insandır, o insanı da bizler yetiştirmek zorundayız, bunun ithalatı olmaz! Gençlerin daha verimli, daha başarılı, daha milli olmalarının yolu şüphesiz insan fabrikalarıdır, insan fabrikaları bu müfredatla, bu kültür dağınıklığı ile, bu yayın organları ile asla olmaz!

Bu konuda derhal önlemler alınmalı ve asıl reform insan yetiştirme konusunda olmalı, eğer bizler yeni nesillere yeni bir Türkiye bırakacaksak o zaman bunun başka çaresi yok.

Yani kısaca “şimdilik maddeye ara verin, biraz manâ çalışalım”.

Bu yazı toplam 1028 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.