1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. İnsan Psikolojisinde Duanın Yeri ve Önemi
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

İnsan Psikolojisinde Duanın Yeri ve Önemi

A+A-

   İnsan yaşamı boyunca çeşitli sıkıntılarla karşı karşıya kalabilir. Kaygı ,üzüntü ve stres ile baş edebilmenin çeşitli yolları vardır. Dua etmek de bunlardan bir tanesidir. İnsanı sıkıntıdan uzaklaştırıp, maneviyatını zenginleştirir. Sorunlarıyla başa çıkmasını kolaylaştırır. Ayrıca bu sayede dünyada yalnız olmadığını hisseder ve hayatını zorlaştıran etkenleri karşılama biçimi de buna göre şekillenir. 
   İnsanlar dua ederek kendi içsel dünyalarının farkına varabilir, bu sayede kendilerini daha huzurlu hisseder. Güven duygusunu pekiştiren insan, pozitif duyguları da kuvvetle pekistirir. Bireyin zorluklara ve hayata karşı bakış açısı daha olumlu hale gelir. Yaşadığı duygusal çalkantılardan arınma fırsatı bulur. Karmaşa yahut kaos, yerini huzura bırakır. Başlangıçtan bu yana insan, her zaman bir inanma ihtiyacı içerisindedir. Her dönemde insanın içinde barındırdığı inanma ihtiyacı onun fıtratından kaynaklanmaktadır. Dua, aynı zamanda bu ihtiyacın bir getirisidir.
   Dua etmek kişinin özgüven duygusunu da etkiler. Manevi yönden yalnız olmadığını hisseden ve buna inanan kişinin özgüveni de bu doğrultuda yükselir ve aynı zamanda gelişir. Dua eden insan duygusal bir katarsis yaşar ve bu sayede kendini daha rahatlamış hisseder. Depresyonla baş etmede, kişiliğin oluşmasındaki süreçte, stres ve beraberinde meydana gelen psikolojik rahatsızlıklarda dua etmek bir çözüm yolu haline gelmiştir. 
   Psikolojik açıdan bireyi rahatlatan dua yaşam sorunları ile baş edilmesini de kolaylaştırır. İnsanın sabırlı olmanın bilincine varmasını sağlar.
   

Bu yazı toplam 637 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.