1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Kadına Şiddeti Önlemek
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Kadına Şiddeti Önlemek

A+A-

Kadına Şiddeti Önlemek 
 Otorite kurabilmek için karşı tarafa zarar verme davranışı şiddet olarak tanımlanır.  Şiddetin fiziksel ve psikolojik olan türleri bulunmaktadır. Her türlü şiddet, karşı tarafa zarar vermeye yöneliktir. Ayrıca şiddet her yerde meydana gelebilmektedir. Şiddet içerisinde saldırganlık ve öfke gibi duyguları barındırır. 
   Bir davranışı incelerken, onun nedenlerini belirlemek gerekir. Bu sayede çözüm yollarını daha kolay değerlendirmek mümkündür. Şiddet birçok nedenden kaynaklanabilir. Madde kullanımı, çeşitli psikotik bozukluklar, bastırılmış duygu ya da düşünceler, olumsuz model alma, sosyal medyadaki bilgi kirliliği, sorumluluklardan kurtulma arzusu... gibi nedenler örnek olarak verilebilir. Şiddet sonradan öğrenme yoluyla oluşturulan bir davranıştır. 
   Şiddetinin her çeşidinin olduğu gibi kadına şiddetin de önlenmesi için toplum, daha fazla bilinçlendirilmelidir. Şiddet uygulayan kişiler genellikle kendisini sözlü olarak ifade edebilme becerisinden yoksun bireylerdir. Kimi insanlar şiddeti normalleştirip bu durumu, hayatlarının bir parçası haline gelmiştir. Kadına şiddet nedeniyle daha zayıf, güçsüz ve güven değil korku duygusuyla yaşayan kadınlar yetişmektedir. Şiddet gören kişinin özgüveni zayıflar. 
   Kadına yönelik şiddetle her dönemde mücadele edilmesi gerekir. Sağlıklı bir toplum için kadına yönelik şiddetin artık sona ermesi gerekmektedir. Bu konuda önleyici bilgiler verilerek toplum aydınlatılmalı ve gereken farkındalık sağlanmalıdır. Sosyal medya yoluyla bilgilendirmenin en etkin şekilde kullanılması şarttır. Şiddete yönelik yapılan önleyici çalışmalar süreklilik göstermelidir. Gerekli danışmanlık hizmetleri topluma sağlanmalıdır. Ayrıca toplumda var olan birtakım körelmiş inanç ve anlayışlar da değiştirilip bunun yerine olumlu iletişim algısı insanlara kazandırılmalıdır. İnsan olmanın değeri topluma her yönden aktarıldığı taktirde şiddet davranışının önüne geçilebilir. 
   

Bu yazı toplam 524 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.