1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Kendini Ortaya Çıkar
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Kendini Ortaya Çıkar

A+A-

Kendini Ortaya Çıkar

   Kişinin kendisini değerlendirmesi sonucunda, kendisi ile ilgili sahip olduğu olumlu ya da olumsuz duygu ve düşünceler onun özgüvenini belirler. Özgüven, subjektif bir anlayıştır. Kişinin kendini algılayış biçimi geliştirilip, değiştirilebilir. İnsanlar düşük veya yüksek özgüven sahibi olabilir. 
   İnsan, hayattan tat alabilmek için gerekli özgüvene sahip olmalıdır. Düşük özgüven, insanı mutsuz eder. Yüksek özgüven ise insanın hayal kırıklığı yaşamasına yol açabilir. Bireye bu konuda düşen sorumluluk ise, bu konudaki orta noktayı bulabilmektir. 
   Kendisini daha iyi tanıyan birey davranışlarına daha kolay yön verebilir. Eksik yönlerinin bilincinde olmak, insanın kendini geliştirmesini sağlar. Kişide farkındalık oluşması, onun geleceğe daha sağlam adımlar atmasını sağlar. Düşük özgüveni yükseltmek, kendini sevmekle başlar. Kendisiyle barışık olan insan hayatta karşılaştığı olumsuzlukların üstesinden daha kolay gelir.
    Özgüven sahibi olan insan için öncelikle en önemli olan şey kendi fikir ve düşünceleridir. Bireyin başkalarının düşüncelerine bağlı kalarak hayatını sürdürmesi büyük bir yanlıştır. Bunun yerine her insan kendi doğrularını oluşturup, bu doğrulara göre seçimlerini yapmalıdır. Birey, yakınlarından fikir alabilir ancak onların fikirlerine körü körüne bağlı kalması hatalı bir davranıştır.
  Özgüven egoya çevrilmeden hareket edilmelidir. Kibir kişiye zarar verir. Düşük özgüveni yükseltmek için ise, insanın kendisini bütün yönleriyle tanıması gerekir. Kendisini tanıyıp seven insanın özgüveni de artar. Ayrıca, kendine güvenen, kendinden emin olan ve kendini olumlu ya da olumsuz her yönden eleştirebilen kişi, öz benlik algısını da oluşturmuştur. Eksik olduğu konularda kendisini geliştirip eksiklerini tamamlayan insanların da özgüveni artar. Kendini geliştiren insan mutlu olur. 

Bu yazı toplam 576 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.