1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Medya Psikolojisinin Analizi
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Medya Psikolojisinin Analizi

A+A-

Medya Psikolojisinin Analizi

   Psikoloji birçok alan ile ilişki sahibi bir bilimdir. Kelime anlamı 'Ruh Bilimi' olmakla birlikte esasen çok daha uzun ve detaylıdır. Medyanın bireyi hatta toplumu önemli bir şekilde etkilediği su götürmez bir gerçektir. Reklamlar, diziler, sakıncalı tanıtım ürünleri ve problemli insan ilişkilerinin medya tarafından yüceltilmesi, bireyin gerçek yaşamdan soyutlanmasına yol açabilmektedir. 
   Medya her dönemde, insan psikolojisini olumlu etkileyebileceği gibi olumsuz da etkileyebilir. Medya üzerinden sadakatsizlik ya da çok eşlilik normal bir durum gibi izleyiciye yani topluma sunulabilir. Bu durum medyanın aile birliğini sarsıcı etkilerinden sadece birisine örnek olarak gösterilebilir. Medyada şiddetin de aynı şekilde insan psikolojisine olumsuz etkisi vardır. Şiddet içerikli paylaşımların yoğunluğu, kitleleri bu tür davranışlara özendirebilir. Medya, anormal olan davranışı normal olarak tanıtabilir. Şiddeti doğrudan yaşayan çocukların, yetişkinlik döneminde Antisosyal Kişilik Bozukluğu problemi ile karşı karşıya kalabileceği bilinmelidir. 
   Antisosyal Kişilik Bozukluğu yaşayan bireylerde, kuralları çiğneme, saldırgan ve yıkıcı davranış belirtileri görülebilir. Bunun önüne geçebilmek için güvenli internet kullanımının yaygınlaşması gerekmektedir. 
   Medyanın psikolojiye olan etkisinin bilincindeki aileler, edindiği bilgileri sosyal öğrenme aracılığıyla diğer anne ve babalara aktarabilir. Ayrıca medyada cinsiyet rolleri de doğru şekilde aktarılmalıdır. Aynı şekilde, medyada aile ilişkilerinin saygılı olarak yürütülmesini destekleyen ve toplumumuzda yakışan bir imaj kullanılması önemlidir. 
   Olumlu davranışların medya üzerinden teşvik edilmesi, o olumlu davranışın toplum tarafından pekiştirilmesini kolaylaştırır. Medyanın önemi bu noktada en belirgin hallerinden birini alır. Toplum bilincinin arttırılması ve doğru internet kullanımının yaygınlaşması dileğiyle...

Bu yazı toplam 589 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.