1. YAZARLAR

  2. Mustafa Emir ARSLAN

  3. OYUNUN SONU DOĞU AKDENİZDE BİTECEK
Mustafa Emir ARSLAN

Mustafa Emir ARSLAN

KTÜ | Hukuk Fakültesi Öğrencisi
Yazarın Tüm Yazıları >

OYUNUN SONU DOĞU AKDENİZDE BİTECEK

A+A-

giris1.jpg

  • Asırlar boyu Dünyaya hükmetmiş;Çinden Viyanaya, Sibiryadan Hicaza , Hindistandan Endülüse uzanan bir milletin nesli ,100 yıllık gaflet uykusundan nihayet uyandı.Kurdun eğik başı  yükseldi. Önce Suriyeye, Esed rejminin zulmüne dur demek ve burnumuzun dibinde Abd destekli bir terör devletinin kurulmasını engellemek için girdik.Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanıyla,zamanında ceddimizin kanlarıyla sulanan topraklarda tekrardan Türkün Bayrağını dalgalandırdık.Türk Akımı projesi ve İstanbul Havalimanıyla birlikte Anadolunun ticaret ve enerji üssü olması yolunda büyük adımlar attık.Mersin Akkuyu ve Sinop Nüklüer Enerji Santraliyle Enerjide dışa bağımlılığımızı azaltmak hedefindeyiz. Yerli ve milli üretim silah sanayisi ile dışa bağımlılığı minimuma indirip,silah ihraç eder hale geldik.Artık darbelerin ve krizlerin ülkesi Tükiye değil,Amerika ve Avrupanın şamar oğlanı olan bir Türkiye değil, yurt dışında yeri dahi bilinmeyen bir Türkiye değil,ekonomisi her yıl büyüten,istikrarın hakim olduğu, sanayisini her yıl geliştiren ve her türlü oyuna karşı dimdik duran genç,dinamik bir Türkiye var. Şimdi vakit Doğu Akdenizdeki büyük doğalgaz ve petrol havzalarından payımız olanı alma vakti.
  • Enerjiye hükmeden Dünya'ya hükmeder. Enerjiyi kim kontrol ederse bütün güç onun elinde toplanır. Anımsayın 1973'de Petrol İhraç Eden Arap Ülkeleri Birliğinin Kippur Savaşında ABD’nin İsrail Ordusuna destek vermesine karşılık olarak ilan ettiği petrol ambargosu Batıyı perişan etmişti. Zamanında  Abdülhamit'i Musul ve Kerkük petrol havzaları için yiyen güçler şimdi daha büyük bir pastanın derdinde.
  • Herkes Doğu Akdeniz’de, İngiltere, Fransa, Amerika, İsrail, Mısır, Yunanistan, Rusya, kimi arasanız bulursunuz. Tabi ki doğal hakkı olarak Türkiye de orada. Bugüne kadar olan biten Arap Baharı, Mısır darbesi, Saddam sonrası Irak’ın parçalanması, Kaddafi’nin öldürülmesi, Libya’nın parçalanması, PKK-YPG meselesi, İran’a ambargo konusu, Suriye’deki savaş, Esat konusu, IŞİD terör örgütü derken hepsi döndü dolaştı Doğu Akdeniz meselesinde toplandı. Yani asıl kıyametin kopacağı yer Doğu Akdeniz olacak. Çünkü görüldü ki Doğu Akdeniz havzası dünya petrol ve gaz rezervlerinin en büyük deposu. Nitekim şimdi Mısır ve İsrail çıkartmaya başlamıştır.Akdeniz’de Mısır’a ait bölgede tespit edilen petrol miktarı 5,5 milyar varil. Yapılan bilimsel tespitler sonucu Doğu Akdeniz’deki petrol ve gaz rezervleri Ortadoğu, İran ve Rusya’daki rezervlerin toplamından daha büyük.Türkiye, TANAP ve TürkAkım projelerinde gösterdiği başarısı, mevcut doğal gaz altyapısı ve stratejik konumu ile küresel enerji aktörleri tarafından dikkatle izleniyor. Türkiye'nin enerji alanında nihai hedeflerinden biri olan enerjide merkez ülke olma vizyonu bakımından Doğu Akdeniz bölgesinin enerji kaynakları önemli bir rol oynuyor. Türkiye açısından bu durumun farkında olan karar alıcılar söz konusu hedefe yönelik politikalar geliştiriyor. Ancak, çok tarafı olan Doğu Akdeniz platformunda bir takım siyasi, hukuki ve askeri sorunlar bulunuyor.
  • Doğu Akdeniz’de 4-5-6 parseller Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Alanı içinde ve burada petrol ve doğalgaz bulundu. Türkiye buradan 6 ay veya bir yıl içinde petrol ve doğalgaz çıkaracak. Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan da buna itiraz edip yaygara yapıyor.Zaten Antalya ve Mersin açıkları ile Karadeniz’in doğusunda da sondajlara başladı. Bu konuda ultra teknoloji ile donatılmış olarak satın aldığımız Fatih ve Barbaros gemileri çalışıyorlar. Hemen yanındaki parsellerde Mısır ve İsrail çıkartıyor. Mısır alıcı idi, şimdi satıcı konumuna geçti. Ama bizim asıl alanımız 19-20-21-22-23-24-25 ve 26’ncı parsel ile 2-3-8-9-12 numaralı parsellerdir ki, bu muazzam bir alanı kapsamaktadır. Buradan çıkaracağımız petrol ve gaz, Türkiye’yi yıllık 50-55 milyar dolarlık ödemeden kurtulacağı gibi, büyük bir ihracat geliri de getirecektir. O zaman cari açığı kapamış bir Türkiye’ye kimse kur üzerinden sopa gösteremez. Türkiye bu işe büyük bir ciddiyetle ve her türlü riski göze alarak asılıyor.
  • Dün maaş ödeyemeyen Yunanistan, Fransa’dan ikisi opsiyonlu dört harp gemisi kiraladı. Neden? Ana sebep bu iş. Çipras, “Biz müttefiklerimizle (!) birlikte her türlü duruma hazırlıklıyız” diye açıklamalar yaptı. Hangi müttefikler? Hangi durum? Çipras’ın Ege’de karasularını 12 mile çıkarılması durumu... Türkiye on yıllar evvel böyle bir “defacto” durumu “casus belli” kabul edeceğini ve derhal “savaş sebebi” sayacağını, TBMM’den geçirdiği kanunla deklere etmişti. Zira, Yunanistan Ege’de karasularını 12 mile çıkardığı anda, Türkiye’nin hiçbir gemisinin Akdeniz’e ulaşması mümkün değil; donanma Marmara’da mahsur kalır, Çanakkale Boğazı’ndan çıkamaz. FETÖ’nün Amerika uşağı ve vatan haini hakim ve savcı kılıklı teröristleri baştan itibaren neden en çok vatansever Deniz Kuvvetleri subaylarını saf dışı bıraktı? İşte sebep buydu.Asıl sebep bizi Güney Doğuda basit bir terör devletiyle oyalayıp ordumuzdaki vatansefer subayları safdışı bırakarak Akdenizdeki Petrol havalarını ele geçirmekti.Kıbrısa alltan alta iliştirilen referandum ve birleşme çağrıları bunun içindi.İlerleyen zamanlarda Yunanistan kendi ana karasından başlayarak 12 mil adım adım deneyecek ve Türkiye’nin tepkilerini ölçecek. İlk ilan ettiğinde tepki göstermezsek, Yunanistan’ın tepesine çökmezsek kaybederiz. Bu mücadele topyekûn bir mücadele olacak. Tam bir milli birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Zira tüm olan bitenin yani OYUNUN SONU GELDİ.

 

Bu yazı toplam 581 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.