Deniz Uluhan Yıldırım

Deniz Uluhan Yıldırım

Uzm. Dr.
Yazarın Tüm Yazıları >

"Özgüven"

A+A-

Özgüven eksikliği son yıllarda her yaştan insanın yakındığı bir konu haline gelmektedir çünkü insanlar özgüvenleri yeterince iyi olmadığı için hayatları boyunca karşılarına çıkabilecek birçok fırsatı kaçırmaktadır. Kişinin kendine güveni yeterince iyi değilse sosyal ilişkilerde, topluluk önünde performans göstermekte, liderlik etmekte ve birçok alanda potansiyelinigerçekleştirmekte ciddi zorluklar yaşar.

Özgüveni kısaca kendimiz ve yeteneklerimiz hakkında olumlu ve gerçekçi bir anlayışa sahip olmak olarak tanımlayabiliriz.Peki, siz özgüvenli olmayı hangi amaç için istiyorsunuz? Bu soru önemli çünkü şuan sahip olduğunuzdan kat kat fazla özgüvene sahip olsanız ama işinizde, ilişkilerinizde, sosyal hayatınızda, bedeninizde hiçbir değişiklik olmasa… Bunun bir anlamı olur muydu? 

İşte bu yüzden kendinize sormanız gereken sorular şunlar?Özgüveniniz şuandakinden daha yüksek olsa;

1. Başkalarına ve kendinize nasıl farklı davranırdınız?

2. Aile bireyleri ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizde davranışlarınızı nasıl değiştirirdiniz?

3. İş, eğitim, spor ve kişisel beceri alanlarında neleri geliştirirdiniz?

4. Kendiniz, sağlığınız, aileniz için yapmaya başlayacağınız ya da sıklığını arttıracağınız aktiviteler neler?

Soruları okurken cevaplara yoğunlaştıysanız hatta notlar aldıysanız bu harika; ama zihniniz muhtemelen boş durmadı ve bazı şeyler söyledi, değil mi? Benim tahminlerim “ saçmalık” “şimdiden sıkıldım” “bununla kim uğraşacak” “boş laflar”. Zihnimizin işi sıklıkla homurdanıp şikâyet etmek ve kötü ihtimalleri sıralamaktır. Yapmanız gereken olumsuz fikirleri biraz uzaklaştırıp denemeye devam etmektir.

Birçok insan bazı durum ve faaliyetlerde özgüven sorunu yaşar. Bunun temel nedenleri kişisel yargılamalar, yüksek beklentiler, yoğun kaygı, beceri ve tecrübe eksikliğidir. Aşırı yüksek beklentiler mükemmeliyetçiliğin eseridir ve acımasız özeleştiriler getirir. Amaçlarımızı belirlerken gerçekçi olmamız ya da adım adım gitmemiz motivasyonumuzu arttırır ve bizi büyük hayal kırıklıklarından korur zira zihnimizi tatmin etmek pek de mümkün değildir. Özgüvenimizi azaltan en önemli faktörlerden biri kaygı ve korkularımızdan çok onlarla olan meşguliyetimizin yoğunluğudur. Sıfır düzeyinde kaygının hayat ile bağdaşmayacağı gibi kaygılarımızın gözlerimizin önüne simsiyah bir perde çekmesine müsaade etmek de hayatımızı zehir eder. 

Özgüveni arttırmanın diğer bir anahtarı da amaçlarımız için becerimizi arttırmaktır. Daha önce hiç bisiklete binmemiş birinin bisiklete binmek konusunda özgüven duyması beklenemez. Bisiklete binenleri izlemesi ya da bisikletler hakkında onlarca kitap okuması da kişiyi bu konuda özgüvenli yapamaz. Yapılması gereken kişinin pedalları çevirmeyi, bisiklet üzerinde dengede durmayı pratik etmesi bu konudaki beceri ve tecrübelerini arttırmasıdır. 

Son olarak, özgüveni arttırmanın en önemli kuralı özgüven duygusunun gelmesini beklemeden harekete geçmektir. İnanın ki güven peşinizden gelecektir.  

 

Bu yazı toplam 2802 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.