1. YAZARLAR

  2. Işıl BAYÇELEBİ

  3. Sanatın Psikolojiye Katkıları
Işıl BAYÇELEBİ

Işıl BAYÇELEBİ

Psikolojik Danışman | Aile Terap
Yazarın Tüm Yazıları >

Sanatın Psikolojiye Katkıları

A+A-

   Yüzyıllardan beri insan yaşamında yer alan sanat, günümüzde de varlığını korumaktadır olan bir değerdir. İnsan her dönemde kendini ifade etmeye ihtiyaç duymuştur. Sanat insanın bu ihtiyacını karşılayan bir yöntemdir. 

Hayal gücünü geliştirmek sanatla mümkündür. Sanat insana sınırsız bir özgürlük hissi verir. Çünkü birey, meydana getireceği sanat eserini sadece kendi verdiği kararlarla oluşturur. Bu eser onun kendi hayal dünyasının dışa aktarılmasıyla oluşur. 

   Hayal gücü insanı üretmeye yönlendirir. Oluşturulan obje bireyin gerçek duygu ve algılarının yansıması olduğundan ona, katarsis benzeri bir hafifleme hissi yaşatır. İçindekileri sanatıyla açığa çıkartan kişi, kendini ifade edebildiğini hisseder. Böylelikle olumsuz duygularını kontrol etmiş olur. 

   Sanat insanın mantıksal, aritmetik, işitsel, görsel ya da kinestetik algılama yeteneğini geliştirerek çoklu zeka alanlarının kullanılmasını sağlar. Ayrıca sanat, zorluklarla baş etmenin farklı bir yoludur. Helen Keller bu konuda "Üstesinden gelinmesi gereken güçlükler olmasaydı, insanoğlu en büyük zenginliği olan başarılarından tat alma duygusunu yitirirdi. Derin ve karanlık vadiler olmasaydı, dağların dorukları o kadar güzel olmazdı." Diyerek bu durumu ifade etmiştir. 

   Bir ürün ortaya koymuş olmanın verdiği başarma hissi sanat sayesinde yaşanır. Hiç okumayan bir kimsenin bile hayatta rastlayabileceği bir edebiyatçı olan Dostoyevski: " Mutluluk mutluluk içinde değil, başarıya ulaşmada yatar." Sözüyle başarma hissinin önemini açıklamıştır. Üretken olmanın verdiği tatmin duygusu, başarılı olma yolunda insanın önünü açar. 

   Sanatın verdiği huzuru elde etmeniz dileğiyle...

Bu yazı toplam 648 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.