Mehmet Hacıismailoğlu

Mehmet Hacıismailoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞANLI TRABZON

A+A-

 

Hak edene hak ettiğini vermeli, bir ulusun ya da bir şehrin ve ya kişinin başarılarını, ödüllerini saklamak, gizlemek, onu yok saymak, ya da unutturmaya çalışmak tarihin içine zorla yazdırılmış bir ihanettir.

Dört bin yıllık tarihi geçmişe sahip Trabzon’un, başarıları ve başarıları üretmiş harikulade şahsiyetleri tüm dünya tarafından kabul edilen değiştirilemez bir gerçektir.

Fatih Sultan Mehmet Han’ın fethettiği, Yavuz Sultan Selim Han’ın valilik ettiği, Kanuni Sultan Süleyman’ın doğduğu, “Trabzon Fethedilmeden İstanbul Fethedilmiş sayılamaz” diyen Sultan Mehmed’in o muhteşem sözüne mazhar olan Trabzon’un sonuna kadar hak ettiği ve bugüne kadar verilmemiş olan hakkından bahsedeceğim.

Bir şehir düşünün, tarihi boyunca vatan millet şuuru ile hareket etmiş, bir şehir düşünün, daima “insanı yaşat ki devlet yaşasın” sözünü benimsemiş, bir şehir düşünün, milli mücadele yıllarında vatanını her yaşta insan ve zor imkanlarla müdafa etmiş düşmana teslim olmamış ve bir şehir düşünün tarihe adını devrimlerle yazdırmış, fetihlerle süslemiş Fatih Sultan Mehmed’in övgüsünü kazanmış.

Trabzon şehri, Türkiye’de en çok milli iz bırakmış şehirlerden biridir, Trabzon şehri yakın zamanda da terör örgütlerinin oluşum ve hareketlerine boyun eğmemiş, yine kadını, çocuğu ve cesur erleri ile gerek, siyasi, gerek fiziki, gerekse psikolojik boyutta en üst düzeyde mücadele etmiş ve etmeye devam edecektir.

Fatih Sulatan Mehmed Han’ın bu mücadeleci şehri keşfi ve bu şehir insanının direniş ve duyarlılığı karşısında sessiz kalmamış, tüm gücü ile tamamlanması gereken İstanbul fethinin bir parçası olmak için düşmana cesur bir duruşla karşı çıkmış, namusunu ezdirmemiş bu kahramanlara “ula” ismini layık görmüştür.

Bugün Şereflikoçhisar, Kahramanmaraş, Kahramankazan, Gaziantep, Şanlıurfa, hak ettikleri ünvanlarla nasıl söyleniyorlarsa, en tabi hak ile Trabzon’un da Fatih Sultan Mehmed Han tarafından verilmiş ismi ile söylenmesi icap eder.

“Ula” kelimesi Osmanlıda (Şanlı, Şerefli ) manasına gelmektedir, bu şanlı ve şerefli kelime olan “ula” şehir insanının da diline dolanmış, kültürünün her aşamasında ayrı renk oluşturmuştur. Şarkılarda, Türkülerde, günlük söylemlerde sıkça kullanılan “ ula” kelimesini artık gerçek sahibine teslim etmek gerekir, bu geç kalınmış adımın bir an önce atılması icap etmektedir.

Buna göre artık bu güzide şehri hak ettiği isimle söylemelidir, şehrine, milletine sahip çıkan kıymetli Trabzonlu hemşehrilerim. Nasıl ki bazı il ya da ilçelerle alakalı yeni kararlar çıkartılarak isim konusunda değişiklikler yapılıyorsa bu bizim içinde yapılmalıdır.

Bu göre artık Trabzon değil, ŞANLI TRABZON denilmelidir.

Eğer aynı ruh çemberinde buluşuyorsak, ki, bundan hiç şüphem yok, bu hareket bu günden itibaren başlasın, hep birlikte memleketimizin adını hak ettiği ŞANLI TRABZON diye yayalım.

Bu konuda başta il ve sivil toplum örgütlerini, sevgili hemşehrilerimi ve basın yayın organlarını konuya duyarlı olmaları noktasında davet ediyoruz.

Bu yazı toplam 915 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.