1. YAZARLAR

  2. Mustafa Emir ARSLAN

  3. TOPARLANIN ÖZÜMÜZE DÖNÜYORUZ... MALAZGİRT!
Mustafa Emir ARSLAN

Mustafa Emir ARSLAN

KTÜ | Hukuk Fakültesi Öğrencisi
Yazarın Tüm Yazıları >

TOPARLANIN ÖZÜMÜZE DÖNÜYORUZ... MALAZGİRT!

A+A-

               

           alparslan-005.jpg

  •    Anadoluyu bize yurt kılan Malazgirt Zaferi'nin 947. Yıl dönümünü dün kutladık. 1071 de Sultan Alparslan komutasındaki Türk ordusu ,o dönem Anadolu hakimiyetini elinde bulunduran Romen Diyojen'in komutasındaki Doğu Roma İmparatorluğu yada bilinen adıyla Bizans Ordusuyla Muş'un Malazgirt ovasında karşı karşıya geldi.Bizans’ın 200.000 kişilik farklı ideallere hizmet eden ordusuna karşı Selçuklu ordusu aynı ideale hizmet eden 50.000 kişiden ibaretti. Ordu içinde Selçuklu Devleti’nin en değerli emirleri bulunuyordu. 24 Ağustos 1071 yılında karargah Ahlat-Malazgirt arasındaki Rahve ovasına kuruldu.
  •    Cuma namazından sonra dualar eşliğinde ‘’Ölürsem kefenim olsun’’ dediği beyaz elbisesi ile askerin karşısına çıkan Alparslan şöyle dedi; “Ben, müslümanların camilerde bizim için dua etmekte oldukları bu saatlerde düşmanın üzerine atılmak istiyorum. Galip gelirsek arzu ettiğimiz sonuç gerçekleşmiş olur, yenilirsek şehid olarak cennete gideriz. Bugün burada ne emreden bir sultan ne de emir alan bir asker var; ben de içinizden biri olarak sizinle birlikte savaşacağım; benimle gelmek isteyenler peşime düşsünler, istemeyenler serbestçe geri dönebilirler”. Alparslan bu ünlü konuşmasının ardından ilk hücumu başlattı.. Türk Ordusu, Bizans Ordusu karşısında neredeyse yarı sayıya sahipken kanlarından gelen kadim savaşçılık meziyetleri ve imanlarından aldıkları güçle ezici bir zafer kazanmış, nice azların nice çoklara galip geldiğini bir kez daha göstermişlerdir.
  •    Ne yazık ki bunca yıl bu şanlı zafer sadece tarih kitaplarında kalmış, ne bir övgü ne de bir kutlama yapılmış. Genç dimağların zihinlerine bu şanlı zafer yazılmamış. İlkokulu bitiren her çocuk sadece Anadolu'nun kapılarını açtığımız savaş diye bildiği fakat önemini, uğruna yitip giden canları, nerede, ne uğruna savaşıldığından habersiz, alelade bir muharebe gözüyle baktığı bir savaşı tabi ki araştırmaz, bilmez, ilgi duymaz. 
  •    Fakat bu savaşın kuru bir toprak kaygısı değilde kutlu bir dava aşkı olduğu bu genç, parlak ve berrak zihinlere aktarılsa ne mi olur? Anlatayım; tarih bilinciyle bilenen gençlik kiminle karşı karşıya olduğunu, kendisine karşı olanın ve ilerlemesine engel olmak isteyelerin neden bunları yaptıklarını anlar. Anlar ve daha çok çalışır. Aklında, yüreğinde millet aşkı yanar. Üretir, gelişir, geliştirir. Çünkü kalbinde devlet millet aşkı olan her çocuk birer Cabir Bin Hayyan birer Harizmi birer  İbn-i Sina birer Mimar Sinan'dır. Üretim ve gelişim ışığının ilk aşaması daha çocukken temiz zihinlere tarih bilinciyle yerleştirilmeli. Keza bazı kesimlerin hayranlık duyduğu Batı Toplumları henüz ilkokul çağındaki çocuklara Haçlı Seferlerini, kazandıkları, kaybettikleri savaşları anlatmakta ve o bilinçle yetiştirmekte. Bunu yaparak hem kültür asimilasyonunun önüne geçmekte hemde beyin göçüne büyük ölçüde engel olmaktadır. 
  •    Milli ve yerli duyguları gelişen her birey imkansızlıktan yahut destekten yakınmaz nasıl Vecihi Hürkuş her türlü imkansızlığa ve engellemeye karşı uçak yapıp satıysa bizim evlatlarımızda geleceğin teknolojisine yön verebilirler yeterki milli ve yerli olsunlar. Yeter ki o duyguyla yetiştirilsinler.
  •    Bu zaferler milleti birleştiren, Türkü, Kürdü, Lazı, Çerkezi demeden ortak bir çatı altında bulunduran önemli simgelerdir. Kut'ül Amare gibi şanlı bir zafer Malazgirt gibi gurur verici bir diriliş artık  değer görmekte fakat daha nice unutulmuş kahramanlıklarımız  var umarım onlar da hakettiği değeri görür yakın zamanda.
  •    Yazıma Sultan Alparslan'ın şu sözüyle  son veriyorum ''Size öyle bir vatan aldım ki ebediyen sizin kalacaktır.'' 
Bu yazı toplam 1417 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.