1. YAZARLAR

  2. Murat Çapoğlu

  3. Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği
Murat Çapoğlu

Murat Çapoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

Türkiye'de İş Sağlığı ve Güvenliği

A+A-

TÜRKİYE’DE İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ

Ülkemizde gelişen sanayi, inşaat ve hizmet sektörleri gibi çalışma alanlarında tüm işverenlerin amaçları tabiki kar elde ederek ülke ekonomisine katkıda bulunmak ve geçimlerini sağlamaktır.

Ancak unutulmamalıdır ki şu anda yürürlükte bulunan kanunlar; tüm iş kollarında çalışanların sağılığını ve güvenliğini korumakla yükümlü kişiler olarak işverenleri göstermektedir.

Türkiye’de  İş Sağlığı Ve İş Güvenliği kavramı aslında 2012 yılından itibaren herkes tarafından duyulan bir oluşum olmasına rağmen  daha öncesinde  4857 İş Kanunun ilgili Tüzük maddeleri ile yürürlükteydi.  Avrupa Birliği Uyum sürecinde, 2012 yılında 6331 Sayılı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.

Bu kanun sayesinde tüm Türkiye’de yeni bir meslek doğmuştur.

‘’Bu meslek nedir?’’ diye sorduğunuzu duyar gibiyim.

Şöyle açıklayayım; Yürürlüğe giren kanun ile birlikte bazı zorunluluklar ve yaptırımlar gelmiştir. Bunlardan biri de belirli tehlike sınıflarında istihdamı zorunlu olan İş Güvenliği Uzmanıdır.

Peki; İş Güvenliği Uzmanı nasıl olunur? Ve Ne iş yapar ?

İş Güvenliği Uzmanı olmak için öncelikle üniversitelerin Mühendislik bölümlerinden veya Fen-Edebiyat bölümlerinden (Fizik,Kimya, Biyoloji ) mezun olduktan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik bakanlığının yetki vermiş olduğu kurum veya üniversitelerden eğitim almak kaydıyla ÖSYM’nin düzenlemiş olduğu sınava girerek sertifika almak gerekmektedir. Tabi bu sertifikayı açıköğretim 2 yıllık İş Sağılığı Ve İş Güvenliği bölümü okuyarak da alınabilir.

Şu an için özel sektörde istihdamı daha kolay olan bu meslekte yapılan iş halk arasında kolay sanılmasına rağmen aslında her iş kadar zor ve sorumluluğu yüksektir. İşyerinde direk işverene bağlı olarak çalışan ve işin yürütümü esnasında tüm çalışanları tehlikelere karşı korumak amacıyla işverene danışmanlık yapan kişiler İş Güvenliği Uzmanı olarak adlandırılır.

Ülkemizde son yıllarda basına da yansıyan iş kazaları sonucu acı da olsa bu mesleğin önemini ve kutsallığını tekrar tekrar farkediyoruz.

Dünyada her yıl ortalama 270 milyon iş kazası meydana geliyor, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO ) verilerine göre her gün ortalama 5 bin, yılda ise 2 milyon işçi ölüyor ve 160 milyon  işçi meslek hastalığına yakalanıyor. Türkiye’de ise iş kazası ve meslek hastalığı sonucu ölümlere yönelik tartışma sürmekle birlikte SGK verilerine göre 2014 yılında iş kazası sonucu ölen sigortalı sayısı 1626, 2015 yılında ise 1252  kişidir.

Gördüğünüz üzere çalışma hayatında duymadığımız bir çok iş kazası meydana gelmektedir. Bu kazaları önlemek tamamen bizim elimizde. Kazaları önlemek için mutlaka İş Güvenliği Uzmanlarının görüşlerini dikkate almamız gerekmektedir.

Yaşanacak tek bir hayat var ve bu hayatı sağlıklı, güvenli şekilde sevdiklerimizle birlikte yaşamak hepimizin yegane hedefi olması dileğiyle.

Saygılarımla,

Murat ÇAPOĞLU

B Sınıfı İGU

Tehlikeli Madde Güvenlik Danışmanı

Bu yazı toplam 2117 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.