1. YAZARLAR

  2. Haşim Albayrak

  3. UNUTULAN İSLÂM BELDESİ "ARAKAN"
Haşim Albayrak

Haşim Albayrak

Yazarın Tüm Yazıları >

UNUTULAN İSLÂM BELDESİ "ARAKAN"

A+A-

UNUTULAN İSLÂM BELDESİ "ARAKAN"

 Öyle bir ülke düşünün ki,
 
- Bir grup asker gelip, evinizden alıp "zorunlu işçi" olarak biryerlere götürüyorlar. Itiraz etmeye kalkarsanız hapis ve işkenceye maruz kalıyorsunuz.
- Beton ev yapmanız yasak. Eviniz ahşap olmak zorunda, o da devletin malı. Eğer evinizde yangın çıkarsa "devlete ait malı yakmak" suçundan 6 yıl hapis cezası alıyorsunuz.
- Tek başınıza iş yeri açmanız yasak. Budist bir ortağınız olmak zorunda.
- En fazla ilkokula kadar okuyabiliyorsunuz. Üniversite okumanız yasak.
- Sahip olduğun hayvanlar için devlete her yıl çok ağır vergiler ödemek zorundasınız.
- Devlet dairelerinde çalışmanız yasak.
- Sabit veya cep telefonu, bilgisayar, motorlu taşıt vs.sahibi olmaya hakkınız yok, bunları almak yasak.
- Evlenmek istediğinizde, 50.000-300.000 kyat (hem kız hem erkek ayrı ayrı) vergi ödemek zorundasınız. Vergi ödendikten sonra 2-3 yıl bekliyorsunuz ve 3 yıl sonra red cevabı gelirse evlenemiyorsunuz.
- Her yıl tüm aile bireylerinin yer aldığı fotoğrafı devlet görevlilerine teslim etmek zorundasınız. Çünkü doğan ve ölen herkes için devlete vergi ödüyorsunuz.
- Yaşadığınız ilin dışına "seyahat kartı" olmadan çıkmanız yasak. Onu da türlü sebepler bahane gösterilerek alamıyorsunuz.
- Cemaatle namaz kılmak ve kurban kesmek gibi ibadetleri yerine getirmeniz yasak.
- Eğer bir camide cemaatle namaz kılınırsa cami yıkılıp yerine budist tapınağı yapılıyor.
- Çocuğuna "Muhammed,Ahmed, Ömer, Osman, Hasan, Hüseyin" gibi isimler koymak yasak.

 Bu şekilde devam eden daha biçok insanlık dışı uygulama içinde hayatını devam ettirmek zorunda kalan Arakan'lı Müslümanlar bunca dert yetmezmiş gibi, baskı ve asimilasyonla yetinmeyen budistlerin silahlı,bıçaklı,şişli,baltalı saldırılarına maruz kalıyorlar. Hatta devlet yetkilileri kontrolünde budist topluluk köyleri içindeki insanlarla beraber yakıyorlar.
 Bütün bunlara katlamayan Arakan'lı Müslümanlar için tek yol hicret. Myanmar'ın Bangladeş ile sınırı olan Naf nehrinde sallara atlayıp Bangladeş'e hicret ediyorlar. Bangladeş, Türkiye'nin %25'i büyüklüğünde ve 150 milyon nüfuslu bir ülke olduğundan daha fazla muhaciri kabul etmemekte. Muhacirler için ise üç seçenek var, 
geri dönüp idam edilmek, Naf nehrinde boğlarak ölmek veya Bengal ormanlarına kendini atıp hayatta kalabilme yüzdesini arttırmak.
BM'nin raoprlarında dahi "Dünya'nın en mazlum halkı" olarak geçen Arakan'lı Müslümanların maalesef Allah'tan (svt) ve iman etmiş birkaç stk'dan gayrı kimseleri yok. B. M. Dünya Avrupa Batılı ve onların yandaşı yerli insan haklari kuruluşları Zengin anlı şanlı Müslüman devletleri. Kralları. Şeyhleri. Sesleri çıkmayan parti liderleri nerelerdeler biz birşeyler yapamıyoruz
ELİMİZDEN BİRŞEYLER YAPMAK GELMİYORSA EN AZINDAN DUYURUP  DUA EDELİM...Bu bayram günü Allah bize size  mutluluk versin bayramınız mübarek olsun. 

Bu yazı toplam 887 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.