1. YAZARLAR

  2. Mehmet Hacıismailoğlu

  3. UYAN MÜSLÜMAN UYAN!
Mehmet Hacıismailoğlu

Mehmet Hacıismailoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

UYAN MÜSLÜMAN UYAN!

A+A-

Bu yeni haber sitemizde ilk yazımız, isterdim ki bu yazı güzel satırlarla dolsaydı, sevinci ve huzuru yansıtabilseydi, ancak bu pek mümkün görülmedi.

Myanmar böyle kan ağlarken bundan başka bir konu ile giriş yapmak şahsımı üzerdi.

Allahın selamı ile tüm okuyanlarımı selamlarım.

İnsana ve imana hizmet edebilmenin muazzam hazzıyla birlikteliğimiz hayırlara vesile olsun.

Uyan Müslüman uyan!

Uyan ki ufuktan zaferler doğsun sana, uyan ki asaletine adaletsiz duruşun leke vurmasın!

Uyan ki, sesi arşa uzanan feryatların semada ki aksına değsin kulakların.

Uyan ki, “bizi duyan var” diyerek düşsün toprağa şehitler! Uyan artık!

Magazinsel şahısların haberi kadar yer alamasalar da ekranlarda, yine de hepimizin haberi var aslında Myanmar’dan, duyduğumuz en önemli cümle sanırım “kınıyorum, ya da kınıyoruz” oluyor, oysa kınamanın değil “kırma”nın yeri, düşmanın, zalimin azmini, kırmak, olmadı ise kafasını kırmak gerekiyor.

Hangi din, hangi, ırk, hangi beşeriyetten olursa olsun hiçbir insana uygun düşmeyecek bu hain, zalim, insan dışı muamelelerin kardeşlerimize yapılmasına asla izin vermemeliyiz, bunun bedeli bizim de hayatımızın son bulması ise, başımız gözümüz üstüne.

Evet, huzurumuz yerindeyken belki de İslâm’ın birçok gerekliliğini gereksiz görüyor ya da umursamıyoruz ve neticesinde başımıza belalar yağıyor ancak bu durum ne şekilde hangi şartlarla başımıza gelirse gelsin, birliğin ve beraberliğin nefes kadar önemli olduğunu idrak ederek kurtuluşa erebiliriz.

Sanırım şu hadis-i şerifi daima unutuyoruz “ Müslüman Müslümana zulmetmez, o nu zalimlere de teslim etmez!

Evet belki zulüm etmiyoruz ancak, hadisin gerisi işimize gelmiyor san ki, işte bütün yüklem de burada aslında “o nu zalimlere teslim etmez” Ediyoruz maalesef ya Rasulullah.

Nüfusunun yarıdan fazlası Müslüman olan ya da İslâm dinini resmi din olarak kabul etmiş devletler sayısına baktığımız zaman 63 devlet çıkıyor karşımıza.

1-Afganistan 2-Arnavutluk 3-Azerbaycan 4-Bahreyn 5-Bangladeş 6-Batı Sahra 7-Benin 8-Birleşik Arap Emirlikleri 9-Bosna Hersek 10-Brunei 11-Burkina Faso 12-Cezair 13-Cibuti 14-Çat 15-Eritre 16-Endonezya 17-Fas 18-Fildişi sahili 19-Filistin 20-Gabon 21-Gambiya 22-Gine 23-Gine-Bissau 24-Guyana 25-Irak 26-İran 27-Kamerun 28-Katar 29-Kazakista 30-Kırgızistan 31-Kosova 32-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 33-Komorlar 34-Kuveyt 35-Lübnan 36-Libya 37-Makedonya 38-Maldivler 39-Malezya 40-Mali 41-Mısır 42-Moritanya 43-Mozambik 44-Nijer 45-Nijerya 46-Özbekistan 47-Pakistan 48-Senegal 49-Sierra Leone 50-Somali 51-Sudan 52-Surinam 53-Suriye 54-Suudi Arabistan 55-Tacikistan 56-Togo 57-Tunus 58-Türkiye 59-Türkmenistan 60-Uganda 61-Umman 62-Ürdün 63-Yemen

Bazıları bu devletlerde teknolojinin olmadığından, geri kalmışlığından bahsetse de, bu devletlerin birlik olması durumunda dünyanın tüm dengesinin değişeceği kati olan bir gerçektir.

Bu birleşmenin gerçekleşmesi durumunda dünyanın hiçbir yerinde Müslüman kanı dökülemez! Ve dahası biz ne dersek o olur, hiçbir süper devlet ya da birkaç süper devlet bu dengeyi değiştiremez!

O zaman demek ki bizde de Budistler kadar suç var.

Birleşmiş Milletlere yaptırım uygulatmaktan başka çaremiz gözükmüyor, bunu da en başta Türkiye ve benzeri güçte ki devletler yapabilir, aksi haldi bugün orada yarın başka bir yerde, dünya da tek bir Müslüman kalmayana kadar bu devam edecek.

Satırlarla, kesici aletlerle katledilen kardeşlerimizin hesabını Allah bize de soracak, çocuğunuzun parmağı kapıya sıkışsa dünyanız başınıza yıkılıyor, orada kesilen, yakılan, boğulan çocuklar da bir Müslüman’ın çocuğu, orada ölen de bir anne, orada can veren de bir baba.

“Ölü Mührü” isimli şiirimde bu konuya temas edip sesimizi duyurmayı amaçlamıştık. youtube de beklenilenin çok çok altında bir dinleyici yakaladı, bu aslında bizim sesimizi duyurma noktasında elimizde ki çeşitliliği kullanamadığımızı gösteriyor.

Televizyon ekranlarında daha fazla yer ayırıp, reyting kaygısını kardeşimizin ölüm kaygısının önünden almalıyız.

Eğer bizler gerekeni yapmaz isek, gerekeni yaşayacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın.

Bu yazı toplam 892 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.