1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 7 İkiz Aynı Okulda Olunca
7 İkiz Aynı Okulda Olunca

7 İkiz Aynı Okulda Olunca

Trabzon'da 7 ikizin aynı okulda eğitim alması arkadaşları, veliler ve öğretmenlerin ilgisini çekiyor- Okulun Kampüs Müdürü Kırış:- "Okulumuzda 4'ü çift, 3'ü ise tek yumurta ikizi olmak üzere 14 öğrenci eğitim görüyor"

A+A-

Trabzon'da 7 ikizin aynı okulda eğitim alması, öğrenciler, veliler ve öğretmenlerin ilgisini çekiyor.

Ortahisar ilçesi Bostancı Mahallesi'nde bu yıl açılan özel bir okulda, ikizler 17 yaşındaki İrem Nur ve Ahmet Kınalı, 12 yaşındaki Dize ve Derin Ferah, 10 yaşındaki Eslem ve Yiğit Karaman, 14 yaşındaki Damla ve Yağmur Taş, 14 yaşındaki Duru ve Başar Civelek, 6 yaşındaki Melis ve Salih Zeki Reis, 14 yaşındaki Fazlı Emre ve Ekrem Sait Uzun eğitim görüyor.

Okulda bu kadar ikiz öğrencinin varlığı, öğrenciler, veliler ve öğretmenlerden ilgi görüyor. Bir anda öğretmenleri ve arkadaşlarının ilgi odağı haline gelen ikiz kardeşler kantinde ve yemekhanede hep birlikte vakit geçirmeye başladı.

İkiz öğrencilerden 17 yaşındaki Kınalı kardeşler ikizlerin en büyüğü. 6 yaşındaki Reis kardeşler ise ikizlerin en küçüğü olarak dikkati çekiyor.

Okulun Kampüs Müdürü Cihan Kırış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, okullarında yaklaşık 450 öğrenci olduğunu belirterek eğitim ve öğretimin yanı sıra öğrenciler için sosyal aktivite alanları da olduğunu söyledi.

Kırış, okulda 4'ü çift, 3'ü ise tek yumurta olmak üzere 7 ikizin eğitim gördüğünü ifade ederek "Geçtiğimiz günlerde ikiz olan velilerimizi, öğrencilerimizle toplu fotoğraf çektirirken gördüm. Sebebini sorduğumda 'Hocam biz ikiz velisiyiz. Okulda da birçok ikiz öğrenci var. Hatıra kalsın diye fotoğraf çektiriyoruz.' dedi." diye konuştu.

- "Okulda farklılık oluşturuyor"

İkiz öğrencilerin okullarında bir farklılık oluşturduğunu anlatan Kırış, şöyle devam etti:

"Bu hem bizler hem de okulumuz için bir farklılık oldu. Öğretmenlerimiz ya da velilerimiz gelip, bazen ikiz öğrencilerimiz öz güvenlerini kazanması amacıyla ayrı sınıflarda olmaları için talepte bulunuyorlar. O nedenle bazı öğrencilerimiz ikiz olsa da ayrı sınıflarda eğitim görüyorlar."

Okulun müzik öğretmeni Efecan Çakıroğlu da ikiz öğrencilerin ortak derslerine girdiğini belirterek, "Okulumuzda tek ve çift yumurta ikizi öğrencilerinin sayısı oldukça fazla. Tek yumurta ikizi olan öğrencileri karıştırıyoruz ama çift yumurta ve cinsiyeti farklı ikiz öğrencilerde karışıklık olmuyor." dedi.

- "Kavga ettiğimizde hemen barışıyoruz"

İkizlerden Eslem Karaman kardeşi Yiğit'le çok iyi anlaştıklarına işaret ederek "Cinsiyetimiz farklı olduğu için insanlar bizi karıştırmıyorlar. Ailemiz her ikimize de aynı davranıyor. Arkadaşlarımızdan çok farklı tepkiler alıyoruz. Küs olduğumuzda ya da kavga ettiğimizde hemen barışıyoruz." diye konuştu.

Yağmur Taş ise tek yumurta ikizi kardeşi Damla ile farklı birçok özellikleri olduğunu aktardı. Kendilerini birbirlerine benzeten de benzetmeyen de olduğuna dikkati çeken Taş, öğretmenlerin derste ilk gördüklerinde birbirlerine benzediklerini söylediğini ama sonradan alıştığını vurguladı.

Taş, okulda bu kadar ikiz öğrenci olduğunu bilmediklerini, tüm ikizler bir araya geldiğinde durumu fark ettiklerini söyledi.

Çift yumurta ikizi olan İrem Nur Kınalı da kardeşiyle aynı okulda oldukları için ders ve ödevler konusunda birbirlerine yardım edebildiklerini belirtti.

Ahmet Kınalı ise çift yumurta ikizi olduklarına kimseyi inandıramadıklarını anlatarak şöyle konuştu:

"İkiz olduğumuzu duyunca çok farklı karşılıyorlar. Çok benzemiyoruz o nedenle de ikiz olduğumuza kimseyi inandıramıyoruz ama ikiz olmanın farklı bir ayrıcalığı var. Herkes farklı gözle bakıyor. Şaşırıyorlar. Biz de okulda bu kadar ikiz olduğunu bilmiyorduk. Şaşırdık."

Fazlı Emre Uzun ise kardeşi Ekrem Sait ile tek yumurta ikizi olduklarını aktararak "Bizi benzediğimiz için karıştırıyorlar ama saçlarımızdan ayırt ediyorlar. Ben uzun saçlıyım, kardeşim Ekrem ise kısa saçlı." dedi.

Öğrencilerinden Fatma Nur Bayır da ikizlerin okulda ilgi çektiğini ifade ederek şunları kaydetti:

"Sınıfımızda bulunan ikiz arkadaşlarımızın her ikisi de farklı kişiliklere sahipler. İkizleri ses tonları, hareketleri ve davranışlarından ayırt edebiliyoruz. Benim de ikizim olmasını isterdim. Sonuçta bir kardeş ve bana da arkadaş olurdu."

Bu haber toplam 661 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.