1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ NİSAN AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI
BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ NİSAN AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE MECLİSİ NİSAN AYI İLK TOPLANTISI YAPILDI

Of Haber | Of'un Haber Sitesi

A+A-

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi nisan ayı toplantıları başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, salonda bulunan Meclis üyeleri, ilçe belediye başkanları, Büyükşehir Belediyesi ve TİSKİ Genel Müdürlüğünün üst yöneticileri ve basın mensuplarını selamlayarak Meclis toplantısının açılışını gerçekleştirdi. Toplantının başında herkesin mübarek Ramazan ayını tebrik eden Başkan Zorluoğlu, “Ramazan ayının milletimize ve tüm İslam âlemine barış huzur ve hayırlar getirmesini yüce Mevla’mdan niyaz ediyorum” dedi.

GÜMRÜKÇÜOĞLU’NA ACİL ŞİFALAR DİLEDİ
Trabzon eski Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’na geçmiş olsun dileklerini ileten Başkan Zorluoğlu, “Önceki dönem Belediye Başkanımız Sayın Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun beyin ameliyatı olduğu bilgisi geldi. Hastanede tedavi süreci devam ediyor. Kendisine Trabzon’dan acil şifalar temenni ediyoruz” ifadelerini kullandı.

17 BİN AİLEYE GIDA KARTI VERİLDİ
Ramazan ayı dolayısıyla Trabzon halkına ilave desteklerde bulunduklarını da açıklayan Başkan Zorluoğlu, “Büyükşehir Belediyesi olarak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ilave desteklerimiz oldu. Zaten yaklaşık 6-7 bin aileye 61 kart bağlamında her ay düzenli ekonomik destek sağlıyorduk. Bunlara ek olarak ihtiyaç sahibi 10 bin 500 ailemizi daha tespit ederek toplamda yaklaşık 16 bin 500-17 bin ailemize gıda kolisi dağıtmak yerine diledikleri marketten alışveriş yapmalarına olanak sağlayacak kart temininde bulunduk. Yine Ramazan ayına münhasır olmak üzere yaklaşık 2 bin kişiye sıcak yemek veriyoruz. Daha çok yalnız yaşayan, yaşlı, hasta, kendi yemeğini yapamayacak durumda olan vatandaşlarımıza yardımcı olmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

ASALETEN ATAMALAR YAPILDI
Büyükşehir Belediyesinde yaşanan asaleten atamalarla ilgili de bilgi veren Başkan Zorluoğlu, “Geçen ay içerisinde 3 daire başkanlığımızda asaleten atama gerçekleştirdik. 1. Hukuk Müşavirliğine bu görevi vekaleten yürüten Emine Usta hanımefendiyi, Gençlik ve Spor Hizmetleri Dairesi Başkanlığına orada vekaleten görev yapan Özgür Kara kardeşimizi, yine Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığına Metin Şahin kardeşimizi asaleten atadık. Arkadaşlarımıza ve belediyemize hayırlı olsun” dedi.

TÜRK POLİS TEŞKİLATI’NIN KURULUŞ YIL DÖNÜMÜNÜ KUTLADI
Türk Polis Teşkilatı’nın kuruluş yıl dönümünü de kutlayan Başkan Zorluoğlu, “Türk Polis Teşkilatı 177 yaşında. 10 Nisan yıl dönümü ama hafta boyunca çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Vatandaşımızın huzur ve güveninin teminatı olan emniyet teşkilatımızın 177. yıl dönümünü Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Meclisi olarak tebrik ediyoruz” şeklinde konuştu.

KADIN YAŞAM VE İSTİHDAM MERKEZİ GELECEK YIL AÇILACAK
Son bir ayda gerçekleşen yatırımlarla ilgili de kısa bilgilendirmede bulunan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, şu ifadeleri kullandı; “Kadın Yaşam ve İstihdam Merkezi epey bir yükseldi. Yüklenicinin ifadesine göre kasım ayı sonu itibarıyla inşallah tamamlanacak. Fiziki gerçekleşme durumu %55 civarı. İnşallah önümüzdeki yılbaşı itibarıyla burayı hizmete açmış olacağız” dedi.

KADINLAR HALİ BU YIL BİTİRİLECEK
“Kadınlar Hali’nde de sona doğru yaklaşıyoruz. Yüzde 60’a yakın bir fiziki gerçekleşme var. Burası da bu yıl içinde tamamlanmış olacak ve hizmete açmayı planlıyoruz.”

ÇUKURÇAYIR PARKA KAVUŞUYOR
“Çukurçayır’da yapmakta olduğumuz park düzenlemesinde de yüzde 75 seviyesinde bir gerçekleşme var. Burayı da inşallah eylül ayı gibi tamamlayıp vatandaşımızın hizmetine sunacağız.”

ESTETİK DOKUNUŞLARDA BULUNULUYOR
“Estetik dokunuşlarımıza devam ediyoruz. Mehmet Akif Ersoy alt geçidinde tadilatı; aydınlatma işlemleri tamamlandı. Şenol Güneş araçlı alt geçit tadilatı; duvar yüzeylerinin tadilatı tamamlanarak boya işlemleri yapıldı. Bunları da küçük dokunuşlar olarak ifade edeyim.”

TRABZON SU TEMİN PROJESİ SORUNSUZ İLERLİYOR
“Trabzon Su Temin Projesi ki bunun içerisinde kanalizasyon, yağmur suyu, fiber optik ve doğal gaz da var. Şu anda ağırlıklı olarak Erdoğdu bölgesinde devam ediyor ama şehir içinde de çalışmalar var. Şu ana kadar yeni hattan 32 bin 737 aboneye su verildi, 5.766 adet binanın da canlı bağlantısı yapıldı. Herhangi bir sorun şu an için görünmüyor.”

ÇEŞİTLİ KANALİZASYON YAPIM İNŞAATLARI SÜRÜYOR
“Of İçme Suyu ve İçme Suyu Paket Arıtma Tesisi inşaatında yüzde 60’ya yakın bir gerçekleşme söz konusu. 2023’ün ilkbaharında bu iş tamamlanacak. İş kapsamında şimdiye kadar; 16 km içme suyu hattı ve 1 adet 1.000 m³ lük depo imalatı tamamlandı. Arıtma tesisi yapımı için temel kazı çalışmalarına başlandı. Çok çeşitli kanalizasyon yapım inşaatları devam ediyor. Düzköy ilçesi Çayırbağı Mahallesi İçme Suyu İkmal İnşaatı Yapım işi önümüzdeki aylarda tamamlanacak. Şu anda 70’lik bir gerçekleşme durumu var.”

AKOLUK İÇME SUYU TESİSİ BU YIL HİZMETE GİRECEK
Bu proje Trabzon’un su ihtiyacını giderecek
“Trabzon İçme Suyu İsale Hattı da büyük bir iş. Bu yılın sonuna kadar bitirmeyi düşünüyoruz. Yüzde 82’si tamamlanmış durumda. Mevcut isale hattımız çok eski biliyorsunuz, arıza verdiğinde şehir uzun süre susuz kalabiliyor. Bu proje tamamlandığında 80 kilometrelik isale hattı, beraberinde yeni depolar, 200 kota kadar cazibe ile su vereceğimiz bir yapı ve Akoluk’taki yeni içme suyu arıtma tesisi Trabzon’un uzun yıllar ihtiyacını görecektir. Ortahisar ilçesi Akoluk İçme Suyu Tesisi yüzde 70 seviyesinde gerçekleşti. İnşallah 2022 yılı içerisinde tamamlayacağız.”

EL BİRLİĞİYLE TAMAMLAYACAĞIZ
“Akçaabat ilçesi Kayalar Mahallesi Kollektör Hattı Yapım işinde yeni yer teslimi yaptık. Et ve Süt Kurumu üzerinden gerçekleştirdiğimiz büyük et kombinasının kanalizasyon meselesi. Önemli bir mesele. Orada kanalizasyon hattı yoktu. Bir taraftan Akçaabat Belediyemiz 18 uygulaması yapıyor, bir taraftan DSİ tahkimat yapıyor bir taraftan da biz kanalizasyon işine başladık. İnşallah tesis açılana kadar bu çalışmayı el birliğiyle tamamlayacağız.”

İŞLERİMİZ RAYINDA DEVAM EDİYOR
“Sözlerimin sonunda 2021 Yılı Faaliyet Raporu’na değinmek istiyorum. Geçen yıl faaliyet raporumuzu bazı meclis üyelerimiz eksik görmüştü. Bu sene aynı mantalite ile faaliyet raporu hazırlandı hem de ayrıntılı şekilde çalışmalarımızın yer aldığı bülteni de sizlerle paylaşmış olduk. İkisi daha ayrıntılı bilgi imkânı sağlayacaktır. Gündem yoğun olduğu için çalışmalarımızı özet geçmek istedim. Genel olarak bir sorunumuz yok. Büyük işlerimiz de orta ve küçük ölçekli işlerimiz de rayında devam ediyor. Elbette zaman zaman ufak tefek sorunlar yaşanabiliyor ama geneli itibarıyla çok önemli bir problemimiz bulunmamaktadır.”

DENETİM KOMİSYONU RAPORU OKUNDU
Başkan Zorluoğlu’nun açıklamalarının ardından Denetim Komisyonu Başkanı Ali Osman Çoban tarafından “2021 Yılı Denetim Komisyonu Raporu” Meclisin bilgisine sunuldu. Daha sonra gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

ENCÜMEN ÜYELERİ BELİRLENDİ
Trabzon Büyükşehir Belediyesi Encümen seçimleri de gerçekleştirildi. Encümen üyeliklerine Meclis üyeleri Seyfullah Kaya, Erol Nural, Mustafa Sekban, Hasan Bahçekapılı, Ersin Akyol seçildi.

İHTİSAS KOMİSYONLARINA ÜYE SEÇİMİ YAPILDI
İhtisas komisyonlarının üye sayısının belirlenmesi ve üye seçimleri de tamamlandı. Buna göre 1 yıl süre ile görev yapacak ihtisas komisyonlarının 5’er üyeden oluşması kararlaştırılırken, komisyonlar şu isimlerden oluştu:
İmar ve Bayındırlık Komisyonu: Hüsnü Akkan, Mustafa Yaylalı, Hüseyin Özderya, Oktay Ulusoy, Murat Güney
Plan ve Bütçe Komisyonu: Ali Osman Çoban, Mustafa Bayındır, Mehmet Tayar, Ahmet Seyit Alışkan, Ömer Çakıroğlu
Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: Ahmet Salih Birincioğlu, Ersin Akyol, Murat Güney, Ömer Faruk Adıgüzel, Murat Üçüncü
Çevre ve Sağlık Komisyonu: Erhan Nadir, Ali Osman Çoban, Ömer Hacıbektaşoğlu, Enver İskenderoğlu, Adnan Aydın
Ulaşım Komisyonu: Şaban Bülbül, Mustafa Yaylalı, Hasan Çebi, Ali Bayram Tanrıverdi, Necmettin Özkul
Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu: Enver İskenderoğlu, Şaban Bülbül, Murat Üçüncü, Ömer Köroğlu, Tahsin Bayrak
Yerel Eşitlik Komisyonu: Seda Beşir, Mehmet Öztürk, Mustafa Yaylalı, Mehmet Tayar, Ahmet Seyit Alışkan
Engelliler Komisyonu: Erhan Nadir, Kenan Bağçiçek, Seyfullah Kaya, Seda Beşir, Emre Akgün

Meclis toplantısı, diğer gündem maddelerinin müzakere edilerek ilgili komisyonlara havale edilmesinin ardından sona erdi.

img-20220411-wa0001.jpgimg-20220411-wa0011.jpgimg-20220411-wa0012.jpgimg-20220411-wa0013.jpg

Bu haber toplam 430 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler