1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Of´ta İstiklal Marşını güzel okuma heyecanı
Of´ta İstiklal Marşını güzel okuma heyecanı

Of´ta İstiklal Marşını güzel okuma heyecanı

OfHaber | Of İlçesi Haber Portalı

A+A-

12 Mart 1921 tarihinde TBMM’de milli marş olarak kabul edilen İstiklal Marşı’nın 98. kabul yılında Of’ta İstiklal Marşını güzel okuma yarışması düzenlendi.  5. Geleneksel İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışması saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu kısa selamlama konuşmasında, “ İstiklal marşımızın kabulünün 98. Yılını kutluyorum. Akif’in dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın. Bizler bu güzel ortamda böyle güzel program yapabiliyorsak bunu aziz şehitlerimize borçluyuz. Bugün seçimlerin beka sonuyla ne alakası var diyenlerin bizi düşürmek istedikleri fite ve fesat ile kimlerle işbirliği içinde olduğunu gördük. 15Temmuz 2016’da vatan, millet, bayrak, devlete neye reva gördüklerine şahit olduk. Söz konusu vatan, söz konusu millet, söz konusu bayrak olunca nasıl karşılık vereceğini göstermiştir. 250 şehit vererek tanka uçaksavara göğüs gererek hainlere geçit vermedi. 1071’de Malazgirt ile bu topraklara tesadüfi gelmedik. Bu topraklar 7000 yıllık Türk toprağıdır. Bu topraklardan insanlık medeniyeti tanımıştır. Son 16 yılda eğitim adına ülkemizde büyük işler yapıldı. Bundan sonra da devam edecektir. Geleceğin Türkiye’sinde sizlere büyük görevler düşüyor. Sizler çok çalışıp güçlü olmalı, bilim üretmelisiniz. Daha güzel yarınlara ulaşmak dileğiyle hepinize başarılar diliyorum.” İfadelerini kullandı.

Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu da yaptığı selamlama konuşmasında, “5 yıldan beri geleneksel olarak düzenlediğimiz İstiklal Marşımızı güzel okuma yarışmalarına okullarımızda yaklaşık 1500 öğrencimiz katılmıştır. Bu yarışmalardan maksadımız geleceğin teminatı olan çocuklarımıza milli, manevi değerleri benimsetmek; vatan, millet şuuru kazandırmaktır. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif, kendisini vatanına milletine adamış büyük bir şahsiyettir. Vatanını, dinini, milletini her şeyden üstün tuttuğunu gerek yaşantısında, gerekse eserlerinde görmek mümkündür. Milletin geleceği olan gençlerin de bu şuurda yetişmesini istemiştir. Bu günün Asım’ı kendini gelişen ve ilerleyen bilgiyle yoğurarak, tembellikten ve korkaklıktan arındırarak ilmi ve fikri gelişmelere ayak uydurmalıdır. Bu ayak uydurma ise kendine dayatılan gelenek-görenek, kültür ve ahlak değerleriyle değil, kendi özünde olan imanla yoğrulmuş yaşam tarzı olarak görülmelidir. Bugünün Asımı diniyle, diliyle, kültürüyle, sanatıyla, düşüncesiyle, eğitimiyle, toplumun her yapısıyla dinamik bir bağ kurarak yol almalıdır Sevgili Gençler; Yetiştirmiş olduğumuz günümüz asımın nesilleri 15 Temmuzda yapılan darbe girişimine karşı durarak, vatanını, milletini, bağımsızlığını, özgürlüğünü, namusunu çiğnetmeyen, bu uğurda şehit ve gazi olan vatan evlatlarıdır. Gerektiğinde bu salondaki hepimiz bu uğurda şehit ve gazi olmaya hazırız. Sizlerle gurur duyuyoruz. Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın.” diyerek düşüncelerini belirtti.   

Yarışmalar sonucunda;ilkokullar, ortaokullar ve liseler kategorisinde şampiyonlar belirlendi. 

İlkokul Birincisi Hatice Şevval Karabulut

İlkokullarda birinci Pınaraltı İlkokulundan Hatice Şevval Karabulut oldu. Aynı kategoride ikinci İsmail Yıldırım İlkokulundan Yeder Ecrin Dayıoğlu olurken, 28 Şubat İlkokulundan Hayra Aksa Ulusoy üçüncü  oldu.

Ortaokul Birincisi Mehmet Eren Demet

Yarışmada ortaokul birincisi Mikdat Sarıalioğlu Ortaokulundan Mehmet Eren Demet oldu. Ali Yeşilyurt İmam Hatip Ortaokulundan Aslıhan Tuncel ikinci, Pınaraltı Ortaokulundan Kevser Sağlam üçüncü oldu. 

Liselerde Birincilik Taşhan Sağlık Meslek Lisesinin

Yarışmanın liseler arası bölümünde birinci Taşhan Sağlık Meslek Lisesinden Elifnur Kazan oldu. Şehit Necmi Çakır Anadolu Lisesinden Ümran Asude Özkan ikinci, Of Anadolu İmam Hatip Lisesinden Mehmet Tiraki üçüncü oldu. 

Yarışmada dereceye giren öğrenciler 12 Mart İstiklal Marşının kabulünün kutlama programında altınla ödüllendirilecek. Of Anadolu  İmam Hatip Lisesi  Konferans Salonunda düzenlenen programa Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, Of İlçe Milli Eğitim Müdürü İdris Kabahasanoğlu,siyasi parti temsilcileri,  okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.

Bu haber toplam 400 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.