1. HABERLER

  2. OFSPOR

  3. OLCAY SARAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ
OLCAY SARAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

OLCAY SARAL İLE ÖZEL RÖPORTAJ

OfHaber.com, Ofspor Kulübü Başkanı Olcay SARAL ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

A+A-

Konuğumuz, Of ilçesinin önemli değerlerinden biri olan Ofspor başkanı Olcay SARAL,

-Sayın Başkan, cemiyetçilik, kulüpçülük ve dernekçilik gerçekten zor ve meşakkatli işler Ofspor Başkanı olmak nasıl bir duygu? Başkanla kulüp arasındaki bağ nasıldır?

Ofspor, Of'taki çok önemli kuruluşların başında geliyor, hatta Of'un en önemli markası diyebilirim. Of'u dışarıda en iyi tanıtan bir marka, iyi veya kötü profesyonel liglerde Of'u temsil ediyor. Böyle bir kulübün başında olmak herkes için gurur verici olmalı ama tabi ki gurur verdiği kadar çok daha fazlası yorucu ve meşakkatli. Kulüple aramızdaki bağ; kulübü kendi işimizden ve iş yerimizden çok daha fazla önemsediğimizi söyleyebilirim. Çünkü dışarıya karşı çok büyük bir sorumluluk var. Bu yüzdende bir çok kulüp yöneten kişinin de bu şekilde yönetmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendi iş yerini yönetirken gösterdiği titizliği, kulübünü yönetirken göstermeleri halinde, bugün ki kulüplerin inanılmaz borç batağında olmayacağını düşünüyorum.

 

-Sezona hem lig maçında hem de kupa maçı alınan galibiyetle takım olarak güzel bir başlangıç yapmış oldunuz. Ayrıca Ofspor kulübünün bu yıl 50. yıldönümü, bu sezondan beklentileriniz nelerdir?

Güzel bir başlangıç yaptık, hem ligde hem de kupa da galibiyet aldık. Tabi ki güzel bitirmek önemli, güzel bitirmek istediğimiz gibi Of'u temsil etmekte bizim için önemli, Of halkının bizden beklentilerinin az çok farkındayız. Bu yıl takımdan tekrar 2.lige çıkması bekleniyor. Ama başarılar sadece beklemekle veya bir kaç kişinin istemesiyle olmuyor. Bütün etkenlerin bir araya gelmesi çok önemli ve biz bunun için çok çaba sarfediyoruz. İyi ve genç bir takımımız var.  Takımımızın bu ligde yarışmacı olacağına inancım büyük tabi ki şampiyon 18 takımdan bir tanesi olacak, bu çok kolay değil, çok büyük bütçelere sahip il takımlarına karşı oynuyoruz. Bunun için mücadele etmek zor olsada elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Gerisi için ise nasip diyoruz. 1968'de kurulan kulübümüz için bu yıl 50.yıl, böyle bir yılı şampiyonlukla taçlandırmak ve bir sonraki sezona 2.lige yeni stadımız ile girmeyi hedefliyoruz. 50.yılda böyle hedefleri gerçekleştirmek için camiamızın birlikte düşünüp birlikte hareket etmesi gerekiyor. Amacımız, kulübümüz için böylesine önemli bir sezonu başarıyla sonlandırabilmek. Bir nevi bağış olarak geçen 50.yıla ait özel kombine kartları yaptık. Bu kartlara bugüne kadar destek vermeyenlerde destek vermesini bekliyoruz. En azından 50 yılda bir kez, o yüzden herkesin sahip çıkıp bu kartları tüketmesi gerekiyor. Zaten 200 adet kartımız var, toplam değeride 600.000 TL,  bu para kulübün ihtiyacı olan paranın 3'te 1'ini karşılıyor. Geri kalanını da bizler bulmak zorundayız. 

 

-Sayın Başkan yeni yapılan stadyumla alakalı son durum nedir, Ofspor'un kurumsal değerine ne gibi katkıları olacak?

Yeni yapılan stadyum bizi bir yıl zor durumda bıracak bir işleyiş içerisinde, eski stadyumun yıkılacak olması ve 1 yıl boyunca maçlarımızı kendi evinde oynayamayacak olmamız sorun teşkil ediyor. Stadyumun tamamlanması önümüzdeki sezona yetişecek. Planlama böyle ama sadece stadyumun tamamlanması bizim için yeterli değil, orada bulunan spor kompleksi olarak gösterdiğimiz; bir tanesi çim bir tanesi sentetik olmak üzere 2 antrenman sahası ki bunlarda altyapılarımızında çalışacağını düşünürsek bizim için çok önemli aynı zamanda antrenman sahalarımızın olduğu yerde tesislerimizde süratle yapılması temennimiz. Bu alanı bir kompleks olarak düşünürsek bunun bir kaç yıl daha uzayacağını düşünüyoruz. Bu anlamda bu projeyi hızlandırması için Of'u temsil eden Bakanlarımızdan, Siyasetçilerimizden, Bürokratlarımızdan, Belediye Başkanımız ve Kaymakamımızından destek bekliyoruz.

 

-Ofspor'un Ekonomik Durumu Ve Altyapı Çalışmalarından Biraz Bahsedebilir Misiniz?

Profesyonel bir ligde mücadele eden bir takım yaklaşık 4 Milyon TL ile yönetiliyor. Bunun %50'sinin açık olduğunu düşünürsek, her yıl diğer kalan kısmını tedarik etmek gibi bir zorunluğumuz var o yüzden para ve sponsorluk talep ediyoruz. Bunu her yıl başardığımız için kulübümüzün borcu yok ama borcu olmadığı kadar yarışması için mevcut bir paranın kulüp kasasına girmesi gerekiyor. Bu anlamda bir çok kulüpten daha önde olduğumuzu söyleyebilirim.  Alt yapı 5 yıldır tamamen atıl durumda olan 28 oyuncuya sahip bir alt yapı varken bugün 200'ün üzerinde genç çocukları faaliyet gösteriyor. Bugüne kadar neden alt yapıdan oyuncu çıkmıyor sorularına; çocukların büyüme aşamasında olduğunu söylüyorduk. Nihayet bu sezon 2 alt yapı oyuncumuzu profesyonel takıma kazandırdık.  Bundan sonra onlar çalışarak formayı almak durumunda, biz kulüp olarak alt yapımızda çalışan hocalarımızla birlikte iyi oyuncular ve iyi bireyler yetiştirmenin mücadelesini veriyoruz.

 

-Geçtiğimiz günlerde sosyal medya üzerinden OF plakalarıyla ilgili açıklamanız oldu. Bu konu hakkında dedikodular var, OfHaber vasıtasıyla söylemek istediğiniz birşey var mı?

Plakalarla ilgili açıklamamızı yaptık zaten, Ofspor'un çok büyük bir pay aldığı ile alakalı bir yanlış anlaşılma vardı. Böyle bir pay almadığımızı ama almayı istediğimizi henüz Kaymakamlığımızın onayını almadığımızı ama bu kadar büyük rakamlar konuşulmasada en azından yarısını almak istediğimizi ifade ediyoruz. Çünkü Ofspor, para bulmak zorunda olan ve Of'u temsil eden bir kulüp, o yüzden de buraya para aktaracak olan, Of Belediyesinin ve Of Kaymakamlığının, Ofspor'a para verirsek dedikodusu olur gibi düşünmemesi lazım, burada sporcu yetiştiriyoruz. Spor sahalarına çocukların ilgisini çekiyoruz. Dolayısıyla kötü alışkanlıkların önüne geçiyoruz. Daha farklı projelerde ve amatör branşlarla beraber çocuklarımızın ilgisini çekmeyi hedefliyoruz. Bunlarla beraber kulübün sırtına yüklü maliyetler biniyor. O yüzden şehrin ileri gelenlerinin çocuklarının spor yapmalarına katkı sağlamalarını bekliyoruz.

 

-2.5 yıllık Trabzonspor yönetim geçmişiniz, 5 yıldır da Ofspor klubü başkanlığı görevini devam ettirmektesiniz. Bu dönemler içerisinde aklınızda kalan en sıra dışı olay neydi?

Trabzonspor'daki görev süremiz tam şike olduğu döneme denk geldi. 2010-2011 dönemi yöneticisiyim, dolayısıyla en sıra dışı olay şikeydi. Hala yankısı ve tartışmaları devam ediyor. Dilerim adalet bir gün tecelli eder. Ofspor ile ilgili 6. sezonumuza girdik. Bu kadar uzun süredir halen devam ediyoruz. Bu kadar uzun süre, bu kulübü başka birisi yürütür mü bilemiyoruz. İnşallah bu camiadan Ofspor'u da uzun süre taşıyacak başkan ve yöneticiler çıkar diye düşünüyoruz.

 

-Tecrübenize dayanarak Türk futbolunda en önce değişmesi gereken şey sizce nedir?

Öncelikle çok tesis sıkıntısı var. Çok fazla profesyonel kulüp var ve bunun beraberinde çok fazla anormal bir şekilde yabancı oyuncu izni var. Yetersiz tesisleşmeye istinaden dışarıdan hazır yabancı oyuncu tercih ediliyor. Ülkenin maddi imkanları hep yurt dışına gidiyor. Devletin, yabancı kısıtlaması ve kulüplerin tesisleşmesine özellikle destek vermesi gerekiyor.


-Ofstore ile alakalı söylemek istediğin bir şey var mı?

Ofstore, Of'ta zaman zaman aranan bir iş yeriydi. Neden böyle bir mağazanız yok sorularıyla karşılaşıyorduk. Bir arkadaşımızın mağazasını Ofstore gibi kullanıyorduk ama şimdi kendimize ait bir mağazamız var. Mağazamızdaki ürün yelpazesi çok geniş olmamakla birlikte önemli ihtiyaçlara cevap verebilir. Bunu daha da genişletebilmek Oflular'ın ilgisiyle olacaktır. Yaz sezonu daha da hareketli oluyor. Ayrıca internet üzerinden de satışımız var. (www.ofspor.com.tr) En azından şimdiye kadar kulüpten ürün satın almak isteyip alamayan kişilerin şikayetlerinin önüne geçtik. İleride daha iyi olmasını temenni ediyoruz.


-Son olarak Ofspor taraftarlarına söylemek istediğiniz birşey var mı?

Ofspor taraftarları zaten genel olarak maçlara pek ilgi göstermiyor. İlgi gösteren Oflu Gençler adlı taraftar grubumuz var. Bizde elimizden geldiğince onlara destek olmaya çalışıyoruz. Onlarda sürekli takımlarının yanında oluyorlar. Halkın ve esnafında tribünleri doldurması gerektiğini düşünüyoruz. Umarım onları, bu tribünlere çekecek takımı izlettiririz.

 

OfHaber.com ailesi olarak Ofspor Kulübü Başkanı Olcay SARAL'a teşekkür eder kendisine ve yönetim kuruluna başarılar dileriz.

 

Bu haber toplam 4389 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.