1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Uluslararası Ormancılık Ve Çevre Sempozyumu
Uluslararası Ormancılık Ve Çevre Sempozyumu

Uluslararası Ormancılık Ve Çevre Sempozyumu

Trabzon'da 3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Sempozyumu düzenlendi. Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Karadeniz...

A+A-

Trabzon'da 3. Uluslararası Ormancılık ve Çevre Sempozyumu düzenlendi.

Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Prof. Dr. Osman Turan Kongre Merkezi'nde düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, ormanın ve ormancının gittiği yerde hayat olduğunu söyledi.

Dünyanın üçte birinin orman varlığıyla söz konusu olduğunu belirten Alma, "Biyo çeşitlilikte de yüzde 80 ormandan gelen bir ürün söz konusu." dedi.

Alma, 100 yıl önce havadaki karbondioksit oranının 200 ppm civarında olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"1 litre havada 200 miligram karbondioksit var. Şu anda maalesef 350 ppm'e ulaştı. Buna en büyük koruyucu ise orman çünkü sera gazı arttığı zaman arılar bile artık soğuk yerlere doğru gidiyorlar. Biz hala ikinci, üçüncü kuşak kömürleri kullanıyoruz. Havamız çok kirli. Bizim bu konuda biraz hassas olmamız gerekiyor. Endüstriye karşı en büyük rakip bence orman."

Kastamonu Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sezgin Ayan, üçüncüsü düzenlenen sempozyumda iklim değişimi ve iklim değişiminin özellikle göçe etkisinin ele alınacağını ifade etti.

KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ercan Oktan ise insanlığın temel sorunları içinde yer alan iklim değişikliği ve ağaç göçünün sempozyumun ana temasını oluşturduğunu söyledi.

İnsanoğlunun varoluşundan itibaren doğanın bir parçası olarak yaşadığını ve doğanın dengelerine uyumlu hareket ettiğini aktaran Oktan, "Dünyadaki hızlı nüfus artışı bu dengeyi doğa lehine değiştirdi ve gün geçtikçe de artan oranlarda değiştirmeye devam ediyor. Bunun en önemli göstergesi olarak da iklim değişikliği karşımıza çıkmaktadır." diye konuştu.

Oktan, çevre sorunlarıyla başa çıkmanın sadece ormancıların veya çevre mühendislerinin sorumluluğunda olmadığına dikkati çekerek, "Bu aynı zamanda edebiyatın, sosyolojinin ve felsefenin de içinde yer aldığı bir çok sosyal bilimi kapsamaktadır. Bu, dünyanın uluslararası sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sorunu çözebilmek için de uluslararası işbirliklerinin yapılması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Oktan, sempozyumda 12 ülkeden 230 bildirinin sunulacağını söyledi.

Bu haber toplam 515 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.