1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Trabzon'da
Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Trabzon'da

Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak Trabzon'da

Albayrak:- "Bütün 80 milyonu kucaklayacak ve bu ülkenin bekasını tehdit eden tüm bu sorunları ve tuzakları ifşa edecek bir dille 80 milyonu birleştirecek bir siyaset yapmak zorundayız. Çünkü bunu bizden başka gören, anlayan ve bu siyasetin hayati siyaset

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "Bütün 80 milyonu kucaklayacak ve bu ülkenin bekasını tehdit eden tüm bu sorunları ve tuzakları ifşa edecek bir dille 80 milyonu birleştirecek bir siyaset yapmak zorundayız. Çünkü bunu bizden başka gören, anlayan ve bu siyasetin hayati siyaset olduğunun farkında olan maalesef kimse yok, başka kadro yok." dedi.

Bakan Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte katıldığı AK Parti Düzköy 6. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, iki şehit öğretmen özelinde, tüm Türkiye'de maalesef son yıllarda bütün gençliği zehirlemek için yoğun bir çabayla çok büyük bir zarar vermiş örgütün bıraktığı bu enkazı kaldırmak için bugünlerde gece gündüz demeden yeni nesillerin ihyası noktasında çalışan öğretmenlerin gününü kutlayarak başlamak istediğini söyledi.

Albayrak, 15 yılda belki 150 yıllık bir hizmet aşkıyla bu ülkeyi, 2001 ve 90'ların Türkiye'sini nereden nereye getiren, artık Türkiye'nin büyük lideri değil, dünya lideri dedikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın selamını getirdiğini belirterek, "Rabbim başımızdan eksik etmesin. Sağlık, sıhhat, hayırlı uzun ömürler nasip eylesin." ifadesini kullandı.

Tarihi günlerden geçildiğini dile getiren Albayrak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Tarihi günlerden geçtiğimiz, tarihi kırılmanın günlerini yaşadığımız bu yüzyılın, sınırların yeniden çizildiği, çizileceği, bu ülkenin birlik ve beraberliğine özellikle son yıllarda ne kadar büyük operasyonların yaşandığı şu günlerde, işte görüyorsunuz 910 kilometre sınırımızın olduğu, iç savaşın olduğu Suriye'de son birkaç ayda takip ediyorsunuz değil mi? 4 bin tır silahın nakliye ile yerleştirildiği şu günlerde, Irak, İran, Suudi Arabistan bütün bu coğrafyada yaşanılanları müşahede ettiğimiz şu günlerde, belki de bölgenin çok daha büyük ve kanlı bir savaşa sürüklenmesinin planlarının yapıldığı şu günlerde Türkiye ve 80 milyon olarak çok ama çok dikkatli olmamız gereken, birlik ve beraberlik içerisinde olmamız gereken bir noktadayız."

- "Parti kongresi yapmıyoruz artık"

Bakan Albayrak, bütün bu kongrelerle aslında Türkiye'nin 15 yıldır iktidar partisinin, güçlü ve istikrarlı bir şekilde büyüme odaklı gelişmesi için çok yoğun şekilde mesai harcandığına işaret ederek, "Parti kongresi yapmıyoruz artık. Bugün Türkiye'de siyaset ve siyaset yapmak, bu siyasetin bir ülkenin kaderini bu kadar etkileyecek bir süreci Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yaşamadı. Bugün artık Türkiye'nin partisinin kongresinde geleceğini değil, Türkiye'nin geleceğini oturup konuşuyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Anamuhalefeti eleştiren Albayrak, şunları söyledi:

"Anamuhalefet… Hangi anamuhalefet? Böyle bir şey yok. Yerli ve milli diyoruz, birileri hemen sinir oluyor, arazi oluyor. Yerli ve milli olmaktan insan gocunur mu? Niye gocunulsun? 780 bin kilometrekare. Biz diyoruz ki bu toprakların bir santimetrekaresine bile göz dikenin gözünü oyacak bir siyasetle bugüne kadar Türkiye olarak biz izin vermedik. Hele de Sayın Bakanımız geldikten sonra İçişleri Bakanlığı itibarıyla demir yumrukla biz bu siyaseti çok net bir şekilde yedi düvele gösteriyoruz."

Bugün görevi alacak teşkilatların, Türkiye'nin dört bir yanında bir parti siyaseti üzerinde siyaset yapması gerektiğini dile getiren Albayrak, şunları kaydetti:

"Bütün 80 milyonu kucaklayacak ve bu ülkenin bekasını tehdit eden tüm bu sorunları ve tuzakları ifşa edecek bir dille 80 milyonu birleştirecek bir siyaset yapmak zorundayız. Çünkü bunu bizden başka gören, anlayan ve bu siyasetin hayati siyaset olduğunun farkında olan maalesef kimse yok, başka kadro yok. Meclis'te görüyoruz, sokakta görüyoruz. Siyasetin zuhur ettiği alanlarda görüyoruz. Konu mevzubahis vatansa yekvücut olunması gereken dönemde bir de bakıyorsunuz adam terörist cenazesinde. Arkadaş sen o zaman teröristle yan yana yürüyorsan terör örgütünün yandaşısın. Öyle değil mi? Sen benim şehidimin cenazesine değil, teröristin cenazesine gidiyorsan sen onunla yandaşsın. Bu ülkenin birliği, beraberliği, bekası, Mustafa Kemal Atatürk'ü ağzına alma, ismini ağzına alma, bu bayrağı ağzına alma. Adam bu bayrağı yakıyor. Bu bayrağı yakanı gömeriz biz, gömeriz. Sen bununla nasıl yan yana yürürsün?"

- "Tarihi günlerden geçiyoruz"

Albayrak, tarihi günlerden geçildiğini, bunun farkında olmaları gerektiğini belirterek, "Enerji, ekonomi, her alanda son 15 senede lokal bir mücadele, artık bugünden sonra küresel bir mücadeleye doğru. Karşımızda artık amatör küme takımları yok. Her seçimde yeniyoruz biz artık şampiyonlar liginde oynamamız lazım." diye konuştu.

"Görüyoruz, 'Onlarca yıllık müttefiklik yapıyoruz' diyoruz, canlı yayınlarla kameraların önünde dün ismi El-Kaide'ydi, evvelsi gün ismi Taliban'dı, bugün ismi DEAŞ'tı." ifadesini kullanan Albayrak, şöyle devam etti:

"Gizli kameraların altında tırlara yükleyip teröristleri arka kapıdan kaçırıyorlar. Ne için kaçırıyorlar acaba? Rakka'da DEAŞ'a operasyon. Nasıl operasyon ya? Adamları gizli kapaklı kaçırıp sonra yarın bir gün Türkiye'de, Avrupa'da başka bir isimle bize karşı, masum insanlara karşı yeni bir eylem hazırlığı yapmak için mi kaçırıyorsunuz? Neyi destekliyorsunuz? Neyin pazarlığı bu? Bu oyunu görüyoruz değil mi? Burası işte çok önemli. İşte bugün 2019 gibi tarihi bir döneme girerken önümüzdeki 10-20 yıl bölge ve dünya için çok ama çok kritik bir dönem olacak. Birçok insan belki bunun farkında değil."

Bakan Albayrak, son 1,5 yılda 40 yıl boyunca bugünler için hazırlanmış iki tane örgütün deşifre olduğunu dile getirerek, "Biri PKK, diğeri FETÖ. Biri birlik ve beraberlik altında ülkeyi bölmek için planlar yapan kanlı bir terör örgütünün açığa çıkması, Meclis'teki uzantılarının tasfiye süreci. Diğeri hayır, hasenat, himmet adı altında gençlerimizi zehirleyen, kurumlarımıza sızıp iğfal edip bu ülkeyi yeni bir devlet yapılanmasıyla gizlice ele geçirmeye çalışan bir yapı." dedi.

Albayrak, 15 Temmuz darbe girişimine değinerek, şunları kaydetti:

"15 Temmuz, Rabbime hamdolsun belki tarihimizde ilk defa Osmanlı'da da aynı, böyle kanlı bir darbe girişimini bu millet tarihe ama dünya tarihine geçecek şekilde alaşağı etti. Yurt dışına gidiyoruz duyan ülkelerin bakanları, devlet başkanları görüştüğümüzde inanamıyorlar. Diyorlar 'Nasıl yani? Toplar, jetler, tanklar askerler darbe yaptı sonra siz neyle savaştınız?' Biz bir şeyle savaşmadık. Cumhurbaşkanımız, Başkomutanımız bir talimat verdi, 80 milyon çıplak elleriyle sokaklara çıktı, tankların üzerine çıktı, bu darbeyi durdurdu. İnanamıyorlar. Bu milletin özgürlüğü, cumhuriyeti ve bekası için gözünü kırpmadan canını verebileceğini dünya tarihine bir daha gösterdik. Bu yeni bir yüzyılın en önemli kırılmasıydı."

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "2019 bu yeni sistemin inşallah Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük ve güçlü Türkiye'ye ulaşmak için en kritik ve tarihi gün olacak. Önce yerel sonra genel seçimlerle 2019 bu ülkenin kaderinde, bu yüzyılın kaderinde tarihi bir süreç olacak." dedi.

Bakan Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile katıldığı AK Parti Düzköy 6. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin de yer aldığı bölge ile dünyada yeni kıyamet senaryolarının konuşulduğunu söyledi.

Ortadoğu'da yıllardır Müslümanların öldüğünü anımsatan Albayrak, "Ne diyorlar? Sünni ve Şii savaşı çıkacak, Müslüman Müslümanı öldürecek. Yahu 15 senedir zaten Irak ve Suriye'de milyonlarca insan ölmesiyle tecrit edilmesiyle maalesef yerini yurdunu kaybetmesiyle zulüm ortada. Bitmedi öyle mi? Biri yine Müslümanı Müslümana kırdıracak yeni bir mezhep savaşı konuşuluyor. Bütün bu resmin ve kirli oyunların, tuzakların hazırlandığı böyle bir resim." ifadelerini kullandı.

Albayrak, Türkiye'nin tarihi konularda önemli adımlar attığını vurgulayarak, şöyle konuştu:

"İki şeye ihtiyacımız var ve hamdolsun çok farkında değiliz. Belki bu tarihi iki konuda çok tarihi adımlar attık. Birincisi bu ülkenin birlik ve beraberliği. Düne kadar 'ocu, bucu' diyerek bu ülkeyi tefrika anlamında kamplara bölmek için ne tür senaryolar olduğunu biliyoruz. İşte 15 Temmuz bu gaz sıkışmasının ortaya çıkıp boşaldığı ve toplumun Hakkari'den Edirne'ye, Artvin'den Manisa'ya kadar dört köşesinde Rabia sembolünün altında birleşti. Bunu yapınca rahatsız oluyorlar. Niye rahatsız oluyorsun? Bundan rahatsız olan bu topraklardan bu ekmeğini suyunu yeyip bu coğrafyadan nasiplenmemiş olması lazım. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet diyoruz."

Cumhuriyet tarihi boyunca siyasi istikrar konusunda hep sıkıntılar çekildiğini vurgulayan Albayrak, "Siyaseten istikrar anlamında hep 10 sene iki ileri, bir geri. Biraz güçlü bir lider geliyor, hemen sonra koalisyonlar. Türkiye 16 Nisan'da artık siyaseten istikrarlı bir şekilde geri dönülemez bir sisteme kavuştu. Bundan sonra kim gelirse gelsin iktidarı başkasıyla paylaşmayacak. Sadece halktan aldığı yetkiyle bu ülkeyi birilerine, medyaya, yargıya, lobilere, yurt dışındaki birilerine masalarda pazarlık unsuruna çeviremeyecek." değerlendirmesinde bulundu.

- "2019 tarihi bir süreç olacak"

AK Parti kadrolarındaki görev değişimlerini bayrak yarışı olarak ifade eden Albayrak, şöyle devam etti:

"Bu bir bayrak yarışı. Gidenler gelenler yok. Basketbol gibi, futbol gibi değil. Oturuyorsun, daha sonra kalkıyorsun ve oyuna giriyorsun. Bazen ön safta bazen arka safta. Bunda yoruldum, küstüm, kızdım yok. Davaya kızabilir misin? Ülkeye kızdım, ülkeyi terk ediyor musun? Yok. Bu bir bayrak yarışı ve hep birlikte bu kongreler vesilesiyle tüm Türkiye'de biz Allah'ın izniyle önümüzdeki yüzyılın, bu ülkenin yüzyılı olması için tarihi günlerden geçtiğimiz şu süreçte yorulmadan, usanmadan, bıkmadan bunun en önemli sınav tarihi olan 2019'da tarih yazmak zorundayız. Esas olan bu. 2019 bu yeni sistemin inşallah Cumhurbaşkanımızın liderliğinde büyük ve güçlü Türkiye'ye ulaşmak için en kritik ve tarihi gün olacak. Önce yerel, sonra genel seçimlerle 2019 bu ülkenin kaderinde, bu yüzyılın kaderinde tarihi bir süreç olacak."

Albayrak, gece gündüz demeden çalışacaklarını ve kimseye kızma ya da küsme lükslerinin olmadığını anlattı.

"Bizim aldığımız ahlak, bizim aldığımız din terbiyesi, örnek aldığımız Resulullah modelini onlar bilmiyorlar, anlatacağız." diyen Albayrak, "Bu yaşanan tuzakları, oyunları ve ihanetleri en ince detayına kadar anlatıp tüm bu hizmet siyasetini, büyük ve güçlü Türkiye siyasetini, AK Parti liderliğinde Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımızın liderliğinde herkese anlatacağız." ifadelerini kullandı.

- "Herkes Recep Tayyip Erdoğan diyor"

Dünyada ezilen bütün toplulukların Türkiye'ye baktığına dikkati çeken Albayrak, şunları kaydetti:

"Nereye gidersek gidelim herkes Recep Tayyip Erdoğan diyor. Müslümanlar diyor zannediyorsunuz. Emin olun gayrimüslimler de diyor. Güney Amerika'ya gittik, Hristiyan topluluğu. Katoliği, Protestanı var. Muazzam bir hayranlık ve muhabbet besliyorlar. Niye? Haksızın karşısında, zalimin karşısında, mazlumun yanında durduğu için. Dünyada nerede bir mazlum var, biz Türkiye olarak onların sesi olduk. İşte bunun mükafatını dualardan alıyoruz."

 

 Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "15 Temmuz'da bu partinin kaderi, bu ülkenin kaderiyle birleşmiştir. Bu ülkenin bekasındaki en önemli yapı taşı bu parti, bu partinin kadroları olmuştur." dedi.

Bakan Albayrak, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile katıldığı AK Parti Dernekpazarı Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kendilerine önemli bir çıta koyduğunu söyledi.

O çıtayı yakalamak için çok ama çok çalışmak zorunda olduklarını bir an dahi unutmadıklarını ifade eden Albayrak, "Çünkü son 15 yılda Türkiye'nin nereden nereye geldiğini AK Parti'li olsun ya da olmasın yüreğinde vicdanı olan bir insan elini kalbine götürsün ve bir baksın. Desin ki (15 sene önce Türkiye neredeydi şimdi nerede.)" diye konuştu.

Albayrak, Türkiye'nin tarihi günlerden geçtiğine dikkati çekerek, ülkenin bulunduğu bölge ve dünyanın çok büyük krizlere gebe olduğu bir süreç yaşandığını anlattı.

Ortadoğu ve Asya Pasifik coğrafyasında çok büyük bir krizle yaşandığını dile getiren Albayrak, "10 yıldır gelen savaş, ölümler, milyonlarca insan yerinden yurdundan oldu. Sadece 3,5 milyon Suriyeli kadın ve çocuk ülkemizde insan var. Birileri bölgede yaşanan krizi Türkiye'ye ve dünyaya ihraç etmeye çalışıyor. Biz bunları görüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye genelinde AK Parti'nin yüzlerce kongre düzenlediğini kaydeden Albayrak, "Sadece siyasi partinin kaderini mi oyluyoruz? Yerine bir ekip geliyor, diğeri gidiyor ya da mevcut ekip devam ediyor. 15 Temmuz'da bu partinin kaderi, bu ülkenin kaderiyle birleşmiştir. Bu ülkenin bekasındaki en önemli yapı taşı bu parti, bu partinin kadroları olmuştur. Bize düşen AK Parti siyasetinin ötesinde tüm Türkiye siyasetini kuşatacak bir dille sokağa çıkmak olmuştur. Eski ekip, yeni ekip, böyle bir şey yok." şeklinde konuştu.

- "Gece gündüz çalışmamız lazım"

Albayrak, AK Parti'de siyasetin ötesinde bir siyaset olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti:

"Bu siyaseten çıkan sonuç sadece 80 milyonun kaderini değil, 1,5 milyar Müslüman coğrafyasının kaderini de değil, tüm dünya mazlumlarının kaderini etkileyecek. O zaman AK Parti'de siyasetin ötesinde bir siyaset var. Burada seçilen kongredeki yeni ekip ve diğer ilçeler bitmedi görev. Bugün burada, yarın orada. Eğer bu dava ve bu istikamet Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir davaysa bu bize düşen zerre dahi olsa onun omzundan yük almaktır. Eğer öyleyse 2019 çok büyük bir tarihi kırılmadır, gece gündüz çalışmamız lazım."

- "Herkesin elinden tutmamız gerekiyor"

Oynanan oyunları ve tuzakları bilmeyen ya da görmeyenlere anlatacaklarına işaret eden Albayrak, şunları söyledi:

"AK Parti üyesi olsun ya da olmasın her bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına düşen, bugün oynanan bu büyük oyunu ve tuzağı görüp görmeyen, bilmeyen ve anlamayan herkese anlatmaktır. Mesele çok büyük. Mesele asfalt ve yol meselesi değil. Onları da halledeceğiz. Bu ülkede dikili ağacı olanlar değil yine biz yapacağız. Hiç merak etmeyin. Bundan sonrası bu yüzyılın kaderinin şekillendiği bir dönemde hiçbir arkadaşımıza ya da kardeşimize küçük bir küskünlük, kırgınlık, kızgınlık, kavga bırakın yakışmayı bu davaya büyük kötülüktür. Bizim 80 milyonun kucaklaşması gereken bir dönemde herkesin elinden tutmamız gerekiyor. Çünkü bizim aldığımız ilahi emir ve ahlak da böyle."

Konuşmaların ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya, ilçede yaşayan engelli vatandaşlarca yapılan el sanatları ürünleri hediye edildi.

Kongreye, Albayrak ve Soylu'nun yanı sıra AK Parti Trabzon milletvekilleri Adnan Günnar, Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi ile çok sayıda partili katıldı.

Bu haber toplam 399 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.