1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon'da
İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon'da

İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon'da

Soylu:- "(Mısır'da camiye yönelik saldırı) Bunun İslamiyet ile bir ilgisi yoktur. Bunun herhangi bir dinle herhangi bir inançla bir ilgisi yoktur. Bunlar birilerinin paralı taşeronu olmuş, kime ve neye hizmet ettiğini bilmeyen, insanlıkla sadece şekil iti

A+A-

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mısır'da camiye yönelik saldırıyı lanetleyerek, "Bunun İslamiyet ile bir ilgisi yoktur. Bunun herhangi bir dinle herhangi bir inançla bir ilgisi yoktur. Bunlar birilerinin paralı taşeronu olmuş, kime ve neye hizmet ettiğini bilmeyen, insanlıkla sadece şekil itibarıyla benzerliği olan yaratıklardır." dedi.

Bakan Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile birlikte katıldığı AK Parti Düzköy 6. Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, kongrenin hayırlı olması temennisinde bulunarak, salondakilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın selamını iletti.

Mısır'da camiye yönelik saldırıya değinen Soylu, şu değerlendirmede bulundu:

"Dün aldığımız acı bir haber maalesef hepimizin içini kabartmıştır. Mısır'da Ariş kentinde cuma namazında bir camide gerçekleştirilen bombalı saldırı sonucu yaklaşık 235 kişi hayatını kaybetti. 3 gün önce Nijerya'da yine bir camiye saldırı oldu. Bu saldırıyı yapanları şiddetle kınıyoruz, lanetliyoruz, şehit olanların hepsine Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Dün kıymetli Başbakanımız da ifade ettiler. Bunun İslamiyet ile bir ilgisi yoktur. Bunun herhangi bir dinle herhangi bir inançla bir ilgisi yoktur. Bunlar birilerinin paralı taşeronu olmuş, kime ve neye hizmet ettiğini bilmeyen, insanlıkla sadece şekil itibarıyla benzerliği olan yaratıklardır."

Bakan Soylu, bunların benzerleriyle 40 yıldır uğraştıklarını belirterek, "İşte bugün el altından, hatta artık el üstünden terörü destekleyen batının görmediği, anlamadığı da budur. PKK'lı teröristle YPG'li, PYD'li teröristle DEAŞ'lı teröristle Avrupa'nın göbeğinde eylem yapan, adı sanı değişik teröristlerin birbirinden farkı yoktur." ifadesini kullandı.

Dünyaya terörün dininin, milliyetinin olmadığını defalarca anlattıklarına dikkati çeken Soylu, şöyle devam etti:

"Ama bir senaryo içerisinde bulunan batı, kendi ürettiği bir canavarı bize addetmek için elinden gelen bütün her şeyi ortaya koydu ama öyle bir fotoğraf gördük ki şimdi, hepimiz Rakka'da öyle bir fotoğraf gördük ki hepimiz öyle bir fotoğrafa şahit olduk ki hepimiz öyle bir fotoğrafı hep birlikte bütün dünyada gördük ki anladık ki bu yapılanların hepsi esas itibarıyla Ortadoğu başta olmak üzere coğrafyamızı kana bulayabilmek, istikrarsızlığa taşıyabilmek ve bu ülkeyi ve etrafımızdaki coğrafyayı istedikleri gibi yönetmeyi sağlayabilmek için bir oyunun, tezgahın yine aynı kişiler tarafından planlandığını hep beraber gördük. PYD bunlarla ilişkili, PKK bunlarla ilişkili, YPG bunlarla ilişkili. Rakka'ya giriyorlar, DEAŞ ile PYD'yi el sıkıştırıyorlar ve dünyanın gözü önünde bir kirli oyunun, ittifakın herkes tarafından anlaşılmasına hiçbir şekilde duyarlılık göstermeden, umursamadan bu tezgahı ortaya koyuyorlar."

- "DEAŞ'ı inşa ettiler"

Soylu, çok önemli bir süreç gerçekleştirildiğine işaret ederek, şu görüşlere yer verdi:

"Bugün Türkiye'nin aslında bu süreçte ne ifade ettiğini, ne ortaya koyduğunu, demokrasiye sahip çıkmakla etrafındaki coğrafyanın huzuruna, barışına sahip çıkmakla, kendi sınırları içerisinde dik ve ayakta durmakla, kendi liderine sahip çıkmakla aslında nasıl bir dava yürüttüğünü bir kez daha hep birlikte anlıyoruz. Bizi DEAŞ'a yamamaya çalışanlar aslında DEAŞ'ı inşa ettiler ve burada PYD ile DEAŞ arasında bir organizasyon oluşturdular, ondan sonra da dönüp dünyanın gözüne baka baka 'Şimdilik biz bu senaryoyu bitiriyoruz.' diye bir oyunun altına imza attılar. Bu çok ve açık nettir. Bilin ki DEAŞ'la PKK ve PYD arasında bu ilişkiyi kuranlar Türkiye'de bir taraftan 27 Nisan e-bildirisini, bir taraftan Gezi olaylarını, bir taraftan 17-25 Aralık darbesini, bir taraftan 6-7 Ekim olaylarını, bir taraftan da 15 Temmuz darbe girişimini ortaya koyan iradenin tam kendisidir ve aynısıdır. Bizim bunlara cevabımız çok net ve açıktır."

Soylu, kongrelerin önemine dikkati çekerek, AK Parti'nin politikasını bu kongrelerin belirlediğini bildirdi.

AK Parti kadrolarının da önemine işaret eden Soylu, 16 Nisan'da bu ülkenin bir karar verdiğini belirtti.

- "Hani o çok gelişmiş siyasi hayatları, hadi anlaşın, görelim"

Soylu, 16 Nisan sürecinde Almanya'nın tutumunu eleştirerek, şu görüşlere yer verdi:

"16 Nisan tartışmaları yapılırken bu ülkede bizi Almanya ile örnek gösterdiler. Kaç ay oldu Almanya'da seçim olalı? Hükümet kuramıyorlar. Ne yapacakları belli değil, nasıl adım atacakları belli değil, alın şimdi koalisyonu başınıza çalın. O Almanya da bize oradan 16 Nisan'a müdahale etti. Hani o çok gelişmiş demokrasileri, hani o çok gelişmiş siyasi hayatları, hadi anlaşın, görelim. Niye anlaşamıyorsunuz? Sizin bizim gibi yanınızda Suriye mi var? Sizin bizim gibi yanınızda Irak mı var? Siz bizim gibi PKK, DEAŞ, FETÖ ile mi uğraşıyorsunuz? Tam tersi Türkiye'nin ne kadar düşmanı varsa hepsini Almanya'nın içerisinde kendiniz barındırıyorsunuz. Cenabı Allah'ın tokadı vardır. O tokadı da böyle yiyorsunuz işte, bu kadar basit."

Soylu, kongrelerin 2019'a hazırlık için de önemli olduğunu vurgulayarak, çok fazla çalışılması ve gayret gösterilmesini istedi.

AK Parti'nin hedefleri olduğunu vurgulayan Soylu, "Bizi hedeflerimizden uzaklaştırmaya çalışıyorlar. 2023, 2053, 2071, bu hedeflerle buluşmalıyız. Onlar istiyorlar ki eski Türkiye olsun." ifadesini kullandı.

Soylu, Türkiye'nin bambaşka bir tablo ortaya koyduğunu belirterek, "Esas itibarıyla çekemedikleri budur. Bu kongrelerden çıkartacağımız iradeyle aynı anlayışı sergileyeceğiz." dedi.

Partililere teşekkür eden Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında, Başbakan Yıldırım ile birlikte adım adım Türkiye'nin menfaatine, geleceğine ve hedeflerine ulaşmak için gayret gösterdiklerini söyledi.

Soylu, işin burada bitmiş olmadığını, önlerinde 2019 seçimleri olduğunu anımsatarak, daha çok çalışmaları gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin ilerlemesini istemeyenlerin, Türkiye'nin üzerine abandığını belirten Soylu, bunların, milletin iradesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliği sayesinde başarıya ulaşamadığına işaret etti.

Bakan Soylu, Türkiye'nin birinci çeyrekte yüzde 5, ikinci çeyrekte yüzde 5 büyüdüğünü ve büyümeye devam ettiğini vurgulayarak, Diyarbakır'dan Mardin'e, Antalya'dan İzmir'e, Aydın'a, Muğla'ya kadar Türkiye'ye dünyanın her yerinden turist geldiğine dikkati çekti.

Sadece Antalya'ya geçen sene 6 milyon 200 bin turist geldiğini belirten Soylu, şunları kaydetti:

"Şu anda 10 milyon turist geliyor. Sadece Van'a 230 bin geçen sene yabancı turist gelmişti, şimdi 400 binin üzerinde turist geliyor. Ne oldu, PKK'nız işe yaramadı. Ne oldu, 15 Temmuz'unuz işe yaramadı. Ne oldu, DEAŞ'ınız işe yaramadı. Ne oldu, FETÖ'nüz işe yaramadı. Ülkenin iradesini ortaya koyan işte burada sizin koyduğunuz çalışmalardır, sandığa ve demokrasiye sahip çıkmaktır."

Bakan Soylu, konuşmasında, Trabzon ile ilgili de değerlendirmelerde bulundu.

 

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "İşte bugün ana muhalefet, çeşitli ittifaklar kuruyorlar. Birçok şeyler söylüyorlar ama milletin onlara biçtiği yerden bir milim dahi yukarı çıkamıyorlar. 60-70 yıldır ona tek başına iktidar vizesi vermiyor." dedi.

Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile katıldığı AK Parti Dernekpazarı Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, salondakilere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın selamını iletti.

Siyasetin her zaman kendi gerçeğini dayattığın ancak nihayetinde mutlaka Hakk'ın ve halkın iradesinin tecelli ettiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

"Bu güzel ülke bunun en canlı örneğidir. İşte bugün ana muhalefet, çeşitli ittifaklar kuruyorlar. Birçok şeyler söylüyorlar ama milletin onlara biçtiği yerden bir milim dahi yukarı çıkamıyorlar. 60-70 yıldır ona tek başına iktidar vizesi vermiyor çünkü siyasetin gerçeklerine, milletin doğrularına kulaklarını tıkıyorlar. Kendi hayallerini, inançlarını millete dayatmaya çalışıyorlar. Milletin inancı, kimliği, hassasiyetleriyle barışmıyorlar. Siyasetin her kademesinde bu iş böyledir. Bir aşı yaparsanız tutarsa tutar, tutmadıysa hiç uğraşmanıza gerek yoktur, tutmaz. Bunun da takdiri Cenabıhakk'a, kararı da sadece millete aittir."

Bugün dünyada mazlumların ve sivillerin gözyaşlarının oluk oluk kan aktığını ifade eden Soylu, bunun yegane sebebinin birilerinin dünyayı hala kendi kafalarına göre şekillendirme arzusu olduğunu söyledi.

Soylu, Nijerya ve Mısır'da yaşananları örnek göstererek "İşte birkaç gün önce Nijerya'da, dün de Mısır'da gerçekten yüreklerimizi acıtan iki katliama şahit olduk. Camide namaz kılan insanları katlettiler, 235'e yakın sadece Mısır'daki kardeşlerimizi katlettiler. Allah orada şehit düşen kardeşlerimizin şehadetlerini mübarek eylesin. Her iki ülkeye de huzurunuzda başsağlığı diliyorum." dedi.

Bütün bunların sebebinin dünyada birtakım küresel güçlerin siyaset dışında planlar dayatması olduğunu dile getiren Soylu, şunları söyledi:

"Kendi hesaplarını uygulamaya çalışmasıdır. Türkiye 40 yıldır terörle uğraşıyor. Bin yıl birlikte yaşayan bir milleti, kardeşi kardeşe düşürmeye çalışıyorlar. Bu milleti önce sağcı-solcu diye birbirine düşürmeye çalıştılar, tutmadı. Alevi-Sünni diye birbirine bölmeye çalıştılar, o da tutmadı. Kürt-Türk diye birbirine düşürmeye çalıştılar, o da tutmadı. Hepimiz bu şehirde yaşıyoruz. Trabzonlu olmayan insan elbette ki var. Bir problemimiz var mı? Hayır, yok. Hele büyükşehirlerde, İstanbul'da, Ankara'da, İzmir'de her şehirden, her kökenden insan vardır."

Bakan Soylu, bu milletin kendi içerisinde kendisiyle bir meselesinin hiçbir zaman olmadığını vurgulayarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Kendi tarihiyle kültürüyle inancıyla medeniyetiyle kendi milli manevi değerleriyle hiçbir derdi yoktur ve siyaset sahnesinde de kozlarını sadece oy vererek paylaşır. İradesini sandıkla ülkenin yönetimine yansıtır ama birileri ısrarla bunu değiştirmeye ve kaşımaya çalışmaktadır. Biz bunları anlattıkça birileri burun kıvırıyor ama hala bir yerlerde bu ülkede fitne çıkarmanın hesabını yapıyorlar."

- "Ne Türkiye eski Türkiye'dir, ne de dünya eski dünyadır"

Soylu, 2 gün önce Malatya'da yaşananlara işaret ederek şöyle konuştu:

"Alevi vatandaşlarımızın birileri gittiler kapılarını işaretlediler. İçişleri Bakanı olarak burada açıkça ifade ediyorum. Bu ülkede kim bu ülkenin tamamını, 80 milyonun huzurunu, sükununu, birliğini, beraberliğini, kardeşliğini bozmaya ve bu ülkede fitne çıkarmaya çalışırsa ona müsaade etmeyeceğimiz, haddini bildireceğiz. Bu ülkede bin yıldır birlik ve beraberlik izlerini yaşayan hiç kimsenin hürriyetine, özgürlüğüne ve istediği gibi yaşamasına engel olmasına müsaade edeceğimizi kimse düşünmesin. Sonuna kadar burada bu ülkenin hürriyeti için, özgürlüğü için, birlik ve beraberliği için gerekli iradeyi ortaya koymaktan ve sizin bize vermiş olduğunuz emanetin gereğini yerine getirmekten hiçbir zaman geri durmayız. Bunun bilinmesini isteriz. Bütün meseleleri geçmişteki acı hatıraları gündeme getirerek, insanları korku üzerinden ayrıştırmaya çalışmaktır. Ne Türkiye eski Türkiye'dir ne de dünya eski dünyadır."

AK Parti olarak böyle bir oyuna asla müsaade etmeyeceklerine dikkati çeken Soylu, "Bunu tezgahlayanların da peşinde ve takibindeyiz. Bunu da belirtmek isterim." dedi.

Soylu, sürekli Doğu ve Güneydoğu'ya gittiğini de hatırlatarak "Oradaki vatandaşlarımızın da ne istediğini biliyor ve takip ediyoruz. 'Bizi bunlarla baş başa bırakmayın, sakın bizi yalnız bırakmayın.' diyorlar. Bunun bir anlamı var. Yıllarca belediyeleri bir terör örgütü şubesi gibi kullananların foyasını yaptığımız hizmetlerle ortaya çıkarttık." diye konuştu.

- "93 belediyede 750 çocuk parkı yaptık"

Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yapılan yatırımlara da örnek veren Soylu, şu görüşlerini aktardı:

"Para artık oradaki terör örgütlerine gitmiyor. Para oradaki milletin, insanların, çocukların, gençlerin, kadınların hizmetine doğru akmaktadır. Bu kadar açık ve nettir. Rahatsız oldukları da bu. Her gün Türkiye Büyük Millet Meclisinin kürsüsüne çıkıp 'Siz burada haksızlıkla bu belediyeleri aldınız.' diyorlar. Hangi haksızlıkla aldınız, siz o belediyeler devletin ayırdığı parayı silah olarak bu ülkenin askerine, polisine ve bu ülkenin birliğine beraberliğine doğrulttunuz. Ona müsaade mi edilecekti? Hakkari gibi koskoca bir şehre su veremeyen, kanalizasyon yapamayan, ishale hattı yapamayan, yol yapmayan, park yapmayan bir zihniyete, devlet ve millet el ele vererek bu milletin birliğini ve gücünü göstermiştir."

Soylu, 93 belediyede 750 çocuk parkı yaptıklarına işaret ederek şunları kaydetti:

"Önemli bir şey söylüyorum size. Neden biliyor musunuz? O çocukları dağa götürmesinler diye, annelerinin babalarının kucaklarında rahat bir şekilde o başını koyarak kendilerini rahat hissetsinler diye, ellerine silah vermesinler, oyuncak versinler, defter, kitap versinler, gelecek versinler, mühendislik versinler, doktorluk versinler de bu ülkenin yarınlarının ihya ve inşasına katkı koysunlar diye. Rahatsız oluyorlar."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Selahattin Demirtaş'a yönelik, "Şimdi tutmuş çocukların eğitimine destek olacakmış. Hiç zahmet etmesin. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür ve çocuklarını eğitmek için onun parasına da puluna da onun kaleminden kan damlayan o kitabına da bizim ihtiyacımız da bizim çocuklarımızın ihtiyacı da yok." dedi.

Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile katıldığı AK Parti Dernekpazarı Olağan İlçe Kongresi'nde yaptığı konuşmada, Selahattin Demirtaş'ı eleştirerek şöyle konuştu:

"Demirtaş var ya hatırlıyorsunuz değil mi? 6-7 Ekim'de bu ülkede, bu ülkenin çocuklarının katledilmesinin talimatını veren Selahattin Demirtaş. Hapishanede kitap yazmış da bakın bakın riyaya bakın, gelirini çocukların, gençlerin eğitim süreci için kullanacakmış. Şaka ise bu bizim için çok acı bir şaka. Çok net söylüyorum. Milletle alay mı ediyor? Madem bu ülkenin çocuklarını, gençlerini o kadar düşünüyordun, partinin belediyelerinden gençlerin daha götürülmesine engel olsaydın ya. Çocukları okul önlerinden dağa kaçıran terör örgütüne destek olacağına onlara lanet okusaydın ya. Diyarbakır Belediyesi bahçesinde çocuklarının dağdan getirilmesini isteyen annelerin kurduğu çadıra uğrayıp onlara bir destek olsaydın ya. Şimdi tutmuş çocukların eğitimine destek olacakmış. Hiç zahmet etmesin. Türkiye Cumhuriyeti devleti güçlüdür ve çocuklarını eğitmek için onun parasına da puluna da onun kaleminden kan damlayan o kitabına da bizim ihtiyacımız da bizim çocuklarımızın ihtiyacı da yok. Bir şeyi daha burada söyleyeyim. TÜYAP Kitap Fuarı'nda birileri onun adına kitap imzalamışlar. Onlar da entel geçiniyorlar. Onlardan entel olmaz, onlardan ancak dantel olur."

"Senin borazanlığını yaptığın örgütün yakıp yıktığı okulları, kütüphaneleri, spor salonlarını biz şimdi yeniden yapıyoruz." diyen Soylu, bu ülkedeki bütün fitnelerin, bütün terör faaliyetlerinin, FETÖ, PKK, DEAŞ, DHKP-C gibi bütün ihanet çetelerinin kökünü kurutmaya kararlı olduklarını vurguladı.

Geçen ay terör örgütüne sadece 3 kişinin katıldığına işaret eden Soylu, "Şu anda dağlarda kaçacak yer arıyorlar. Şurada söylüyorum, bu kış ya aç kalacaklar, açlıktan ağaç köklerine talim edecekler ya da donacaklar. Bu kadar açık ve nettir." dedi.

- "Biz sizden bir tek şey istiyoruz, dua"

Soylu, kış operasyonlarına başlandığını aktararak şunları söyledi:

"Siz evinizde rahat bir şekilde uyurken, sıcak bir şekilde dururken bu ülkenin evlatları ülkemin dağlarında hiçbir zaman hangi metre yüksekliğine bakmadan 2 bin metrede, 2 bin 500 metrede, 3 bin metrede sığınaklarını imha edecekler. Hiç merak etmeyin. Bu konuda kararlıdırlar. Biz sizden bir tek şey istiyoruz, dua. Bu evlatlarımızın ayağına taş değmesin. Çünkü kararlıdırlar, cesurdurlar ve her birinizin gözlerinden ve gönüllerinden ne geçtiğini biliyorlar. Güneydoğu'daki kardeşlerimizin bizim birlik ve beraberlik içerisinde yaşayan kardeşlerimizin üzerindeki terör örgütünün oluşturduğu baskıyı kaldırmak bizim devlet olarak da millet olarak da en önemli görevimizdir."

Türkiye genelindeki turizm rakamlarının olumlu artışına da değinen Soylu, "Türkiye, 15 Temmuz'da kendisine verilmek istenen o darbeden, ekonomik darbeden, siyasi darbeden, sosyal darbeden ve ülkemizi işgal girişiminden kurtularak yepyeni bir yolculuğa çıkıyor. Onlar bizi hemen teslim olacak zannettiler. Onlar ne bu milleti tanıdılar ne de bu milletin lideri Recep Tayyip Erdoğan'ı tanıdılar." dedi.

- "Bizim üzerimize DEAŞ'ı yamamaya kalktılar"

Soylu, Türkiye'nin etrafındaki coğrafyada oyun kurulmaya çalışıldığına dikkati çekerek şöyle konuştu:

"Dediler ki DEAŞ var. DEAŞ Müslüman, o zaman Müslüman ülkeler bunlara yardım ediyor diye bizim üzerimize DEAŞ'ı yamamaya kalktılar. Takke düştü, kel göründü. Ne oldu ya DEAŞ bir şey yapmadan kolay kolay oraları terk ediyor? Ne oluyor, nasıl oluyor? Rakka'da öyle mi, PKK ile PYD ile YPG ile DEAŞ'ı bir araya getirdiler. Ta binlerce kilometre öteden gelip bizim coğrafyamızda oyun kurmaya çalışacaksın, terör örgütlerini bir araya getireceksin, terör örgütlerinden kendi geleceğine ait bir çerçeve çizmeye çalışacaksın, sonra milletin gözüne baka baka da yalan söyleyeceksin. Bu coğrafyaya yalan söyleyeceksin.

Ne olacak Suriye'deki çocukların hali? Oradaki ölenler, milyonlarca insan evlerini, barklarını terk ettiler, kim ödeyecek bunun maliyetini? Eğer Türkiye güçsüz olsaydı, Irak'a yaptıklarını, Suriye'ye yaptıklarını Türkiye'de yapmaya çalışacaklardı ama bilmedikleri bir şey var, burada net ve açık bir şekilde söylüyorum, bu coğrafyada kimseye oyun kurdurtmayız ve kurdurtmayacağız, bedeli ne olursa olsun."

Bakan Soylu, 16 Nisan tartışmalarına da değinerek şunları kaydetti:

"Bize Almanya'yı örnek gösteriyorlardı. Diyorlardı ki 'Bakın hükümetler birbiri ile ilişki içerisinde. Partiler koalisyon yapıyorlar, demokrasiyi görüyor musunuz?' Demokrasiyi görüyoruz, Almanya'da seçim biteli aylar oldu, daha hükümet kurulamadı. Büyük bir kaos, büyük bir kriz. Şimdi onun için 2019 bizim için çok önemlidir. Bu kongrenin bir anlamı var. Bu kongrenin anlamı 2019'a hazırlıktır."

Soylu, Trabzon ve Dernekpazarı'nda yapılan ve yapılması planlanan projeler hakkında da bilgi verdi.

Bu haber toplam 483 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.